ניתוח מתיחת בטן

אצל חלק מהנשים, הריונות גורמים לעור ושרירי הבטן להיות רפוים ורופפים. אצל נשים אחרות וגם אצל גברים, עלייה משמעותית במשקל, המלווה בהפחתה דרסטית מותירה אחריה שכבה עודפת של עור ושרירים רפויים. ניתוח מתיחת הבטן נועד לתקן סימנים אלו וגם אחרים, כגון בקעים. מתיחת בטן הינה הליך רפואי המתבצע באזור הבטן על מנת להסיר עודפי עור ושומן, לחזק את השרירים ולהעלים או לשפר צלקות בבטן התחתונה.

תהליך ניתוח מתיחת בטן

ישנם מטופלים החושבים כי מתיחת בטן הינה טכניקה להפחתת משקל, אך אין זה כך.

למרות שבתהליך מוסר שומן, אין הניתוח מהווה תחליף לדיאטה בריאה או שמירה על כושר גופני. על המטופלים להיות במשקלם הנורמלי, או קרוב אליו לפני הניתוח. ניתוח מתיחת בטן דורש הרדמה מלאה המתבצעת באמצעות רופא מרדים ואשפוז למשך לילה. בניתוח נעשה חתך אופקי בתחתית הבטן בצמוד לקו שערות הערווה. שרירי הבטן מחוזקים בעזרת תפרים וכל בקע או חולשה מתוקנים. נעשה חתך סביב הטבור והוא נשאר במקומו. אצל מטופלים מסוימים הדורשים פחות תיקונים, אפשר לבצע ניתוח קטן יותר הנקרא “מיני” מתיחת בטן. בניתוח זה, לא נשארת צלקת סביב הטבור ושאר הצלקות קצרות יותר.

סיכונים אפשריים

קיימים שני סיכונים עיקריים לניתוח מתיחת הבטן.

צלקות: לאחר ניתוח מתיחת בטן ניתן לצפות לצלקת אופקית בבטן התחתונה וצלקת מעגלית בתוך הטבור. לעיתים, תחת נסיבות שאינן ניתנות לשליטה, ישנו צורך בצלקת ארוכה יותר מהצפוי או במיקום מעט שונה. יעשה מאמץ מירבי לצלקת קטנה ככל האפשר. לצלקות נטייה להיטשטש עם הזמן ולרוב אינן מהוות בעיה. יחד עם זאת עליך לזכור כי כל הצלקות הינן קבועות ורוחבן, גובהן וצבען אינו ניתן לצפיה מראש. כמו כן, הצלקת עשויה להיות לא ישרה (צורת “זיגזג” באזורים מסויימים) ולא סימטרית. לרוב תופעה זו חולפת או משתפרת בתום תקופת ההחלמה אך לעיתים, בהתאם לנתוני המטופלת, היא עשויה להישאר לצמיתות.
עודפי שומן/עור בצידי הבטן: חשוב להבין שמטרת הניתוח היא סילוק עודפי עור ושומן מאיזור הבטן ולא איזור המותניים. לכן, יתכנו עודפי עור או שומן בצידי הצלקת. אם ברצונך לטפל באיזור המותניים יש צורך להאריך את הצלקת לאיזור המותניים או גב תחתון.

סיבוכים אפשריים

קיימים מספר סיבוכים בניתוח מתיחת הבטן.

הסיבוך הנפוץ ביותר הינו דימום תת עורי– ריכוז של דם תחת עור הבטן. בעיה זו עלולה להיווצר אצל בערך 5% מכלל המטופלים ובמקרה הצורך תיתכן חזרה לחדר הניתוח על מנת לנקז את הדם.
סיבוך אפשרי נוסף הינו זיהום או אובדן עור. עוד סיבוכים קשים או מסכני חיים הינם אפשריים, כגון דווח על מקרים של קריש דם (גוש דם שנודד לריאות) אך על-פי סטטיסטיקה בקרב מנתחים פלסטיים מצב זה הוא נדיר ביותר.

לאחר הניתוח

מטופלים שעברו מתיחת בטן נשארים עד הבוקר שלמחרת יום הניתוח.

בעת הניתוח יוחדר נקז כשהינך תחת הרדמה וישאר עד למחרת. ניתן לצפות לכאב באזור החתך, אך כאב אפשר להפיג בעזרת תרופות ויעלם בהדרגתיות עם תחילת ההליכה על הרגליים. התחבושת מוסרת יום לאחר הניתוח וניתן להתקלח. כל התפרים הינם פנימיים ונמסים מעצמם.

פעילות גופנית וחזרה לעבודה- רוב האנשים חוזרים לפעילות רגילה שבועיים לאחר הניתוח, אך פעילות גופנית מופרזת אסורה למשך חודשיים.
ירידה בתחושה- כמו בכל הליך רפואי ישנה נגיעה בעצבים קטנים הנמצאים באזור העור. לאחר ניתוח מתיחת הבטן, חלקים מבטנך יהיו חסרי תחושה או עם תחושה חלקית. התחושה חוזרת כעבור כמה חודשים אך תיתכן תחושה ירודה שתשאר קבועה.
נפיחות- נפיחות הינה תופעה נורמלית לאחר ניתוח זה. בשבוע הראשון שלאחר הניתוח יתכן ובגדיך יהיו הדוקים יותר ויתכן גם כי תעלי במשקל. הנפיחות יורדת בתחילת השבוע השני שלאחר הניתוח אך נותרת נפיחות בבטן התחתונה.
50% מתוצאות ניתוחך יראו כעבור שבועיים וכ- 75% כעבור חודש. בד”כ לוקח חודשיים נוספים עד שנעלמת הנפיחות כולה. ישנם מטופלים הרואים שינוי לתקופה של עד חצי שנה מיום הניתוח.

המראה החדש

אין הרבה ניתוחים פלסטיים שעושים אנשים מאושרים כמו מתיחת בטן מוצלחת.

הבטן החדשה מתוחה כעור של תוף על פני שרירי בטן מסותתים, והגאווה להסתובב אחרי ניתוח כזה היא גדולה. עכשיו כל מה שצריך לעשות זה לשמור על הקיים, כמובן באמצעות תזונה נכונה בשילוב התעמלות וספורט.
מה ההבדל בין ניתוח מתיחת בטן לניתוח שאיבת שומן מהבטן?

תיאום פגישת ייעוץ

בוקר

צהרים

ערב

לפגישת ייעוץ