ניתוח שאיבת שומן מהירכיים

הירכיים הם אחד האיברים ששומן מיותר נוטה להצטבר בהם, ולפגום בדימוי העצמי של האדם. כדאי לדעת ששומן בירכיים מאפיין לא רק נשים וגברים בעלי עודף משקל. גם אנשים שלא סובלים מהשמנה, ואפילו כאלה שמקפידים על פעילות ספורטיבית קבועה, עלולים לסבול ממצבור שומן נקודתי באזור הירכיים. הסיבה לכך היא גנטית: ריבוי תאי שומן באזור הירכיים מייצר מראה מלא שלהן גם אחרי דיאטה מתמדת. הפתרון המומלץ במקרים אלה הוא שאיבת שומן, וכשההליך מבוצע בידיים מקצועיות התוצאות מחמיאות מאוד וההחלמה מהירה יחסית.

למי מתאימה שאיבת שומן מהירכיים?

שאיבת שומן מהירכיים מתאימה לנשים הרוצות להצר היקפים באזור זה. ההליך אינו מתאים כשהמטרה היא השלת קילוגרמים מיותרים.

שאיבת שומן לא משפיעה על המשקל. שאיבת השומן מאפשרת “רק” את חיטוב אותו אזור שממנו נשאב השומן (וכמובן שמדובר בשיפור משמעותי לטובה של המראה החיצוני ובעקבותיו גם הדימוי העצמי והביטחון העצמי). בנוסף, שאיבת שומן בירכיים לא משפרת את מרקם העור באזור. למטופלות ומטופלים בעלי עור רפוי, הפתרון המומלץ יהיה מתיחת ירכיים. למעשה אחת ההתניות לקיום השאיבה הוא מצב תקין של העור בירכיים, כך שהוא יוכל להתכווץ לאחר שיוצא השומן המיותר ולא ייווצר רפיון שגם הוא נחשב לא אסתטי.
בהתאם, המועמדים האידיאליים לשאיבת השומן מהירכיים הם בעלי משקל בתחום הנורמה (או עודף משקל קל), עור במצב טוב ובריאות כללית תקינה. בדיקת ההיסטוריה הרפואית של המטופלים ומצבם הנוכחי הכרחית שכן מדובר בהליך כירורגי פולשני, וקיומן של מחלות רקע עלול למנוע מהגוף להתאושש מהשאיבה ולהחלים באופן מיטבי, ואפילו לסכן את המטופל או המטופלת.

כמה שומן נשאב מהירכיים במסגרת ההליך?

בדרך כלל במסגרת שאיבת שומן מהירכיים מוצאים מהגוף בין 2-3 ליטר שומן.

כדאי לציין שבכל שאיבה מכל אזור בגוף כמות השומן שניתן לסלק בהליך אחד מוגבלת – כמות גדולה מסכנת את המטופל/ת, וזאת בעיקר עקב חשש לאובדן נוזלים תוך כדי השאיבה של השומן. עוד כדאי לדעת שתכנון מדויק של השאיבה מהירכיים מבטיח שהעלמת אותם 2-3 ליטר שומן תחולל שינוי משמעותי לטובה במראה האיבר ותשפר כמובן גם את התחושות של המטופלים ביחס לגופם.

כיצד מתבצעת שאיבת שומן בירכיים?

שאיבת שומן מהירך מתבצעת לרוב בהרדמה מקומית, על בסיס תכנון מקיף של ההליך.

כמו כן, גם על ידי קביעת הגבולות של האזור שממנו יוצא שומן. הצינורית הדקיקה שבאמצעותה נשאב השומן מוחדרת לגוף דרך חתך זעיר של כ-2 מילימטר ובחלק מהמקרים ננקטים אמצעים שונים כדי להפוך את הפעולה לקלה יותר ולכזו שלא מצריכה התאוששות ממושכת.

החלמה לאחר שאיבת שומן מהירכיים

אחרי השלמת שאיבת כמות השומן הרצויה מהירכיים מועברים המטופלים להתאוששות והשגחה.

בדרך כלל אין צורך באשפוז, וכבר למחרת היום ניתן לחזור לשגרה חלקית. מרכיב חשוב בהבטחת החלמה מיטבית ותוצאות מוצלחות הוא חבישה מיוחדת של אזור הירכיים (אם בוצעה גם שאיבת שומן מהרגל התחתונה נדרשת לבישת גרב ייעודית במשך מספר שבועות). למעשה, אף שאיבת שומן, בשום אזור בגוף, לא משפיעה על המשקל – אלא מאפשרת “רק” את חיטוב אותו אזור שממנו נשאב השומן (וכמובן שמדובר בשיפור משמעותי לטובה של המראה החיצוני ובעקבותיו גם הדימוי העצמי והביטחון העצמי). תופעות הלוואי העיקריות של שאיבת שומן מהירכיים הן שטפי דם נקודתיים באזור, כאב (שניתן להעלים באמצעות משככי כאבים), אדמומיות (שחולפת מעצמה), אובדן תחושה ונפיחות. הנפיחות מתפוגגת בהדרגה, ותוך כ-3 שבועות נעלמה ברובה. יחד עם זאת את התוצאות הסופיות של שאיבת השומן בירך אפשר לראות רק לאחר כ-3 חודשים כך שנדרשת סבלנות. סיבה נוספת לצורך בסבלנות הוא הצלקות בעקבות השאיבה– במשך כחצי שנה הן עשויות להיות עדיין אדומות או כהות במידת מה, אם כי בסופו של דבר במרבית המקרים הן יהפכו לבלתי נראות ובלתי מורגשות. חשוב להדגיש שמדובר בהליך כירורגי, עם אחוזי הצלחה גבוהים מאוד ובפרט כשהוא מבוצע על-ידי מנתח פלסטי מיומן ומנוסה, אבל כמו בכל ניתוח ייתכנו גם סיבוכים. בפרט עלולה שאיבת שומן בירך לערער את מאזן הנוזלים באזור, לגרום לירידה ניכרת ברמת ההמוגלובין בדם ולהוביל לתסחיף שומני בריאות– הסיכוי שתתרחש אחת מהתופעות הנ”ל מזערי, אבל חשוב לקחת אותו בחשבון ולקבל את ההחלטה האם לעבור את השאיבה על סמך אינפורמציה מלאה. בכל מקרה חזרה לעבודה מומלצת לאחר כשבוע, ואת הפעילות הספורטיבית אפשר (ורצוי!) לחדש– או להתחיל, כדי לשמר את הישגי ההליך– כ-3 שבועות לאחר השאיבה, שכאמור מעניקה לירכיים מראה מרשים במיוחד.
לחזרה לעמוד ניתוח שאיבת שומן

תיאום פגישת ייעוץ

בוקר

צהרים

ערב

לפגישת ייעוץ