ניתוח תיקון אף

ניתוח תיקון אף הוא אחד הניתוחים הדורשים מיומנות רבה ודיוק מבין הניתוחים השונים בכירורגיה פלסטית.

מטרת ניתוח תיקון אף

בניתוח תיקון אף יש להתאים את התוצאה באופן אינדיבידואלי לכל מטופל, בהתאם למבנה ולנתונים האישיים שלו, תוך התחשבות ברצונותיו.

לעיתים יש מקרים בהם נוצר חוסר שביעות רצון מניתוח אף ויש צורך בניתוח אף נוסף, ניתוח מתקן. ניתוח נוסף נקרא ניתוח אף שניוני (Secondary Rhinoplasty). הסיבות לחוסר שביעות רצון מניתוחי אף הן שונות ומגוונות: מחיצה עקומה, הורדת יתר של הגבנון, הסרת יתר של סחוסים ורקמות, אי הצרת אף רחב ועוד. חלק מניתוחי התיקון נעשים כדי לשפר בעיית נשימה שנוצרה בעקבות הניתוח הראשון. התכלית הניתוחית של ד”ר קליין בניתוח אף שניוני, ניתוח תיקון, היא להשיג מראה טבעי ותפקוד יעיל של האף, תוך שמירה על איזון והרמוניה עם חלקי הפנים האחרים. כדי להשיג מטרה זו יש לבנות מחדש מסגרת איתנה לאף ולעצב אותו בהתחשב בכמות הרקמה שנותרה, עובי העור וכמות הסחוסים הזמינים.

מהלך הניתוח

ד”ר קליין משלב טכניקה ניתוחית מתקדמת וניסיון עתיר שנים המותאמים לכל מטופל.

חשוב להבין שגם הציפיות של מטופלים המגיעים לניתוח אף שניוני שונות מהציפיות של מטופלים המגיעים לניתוח אף ראשון. ד”ר קליין מאמין שהמנתח צריך להבין ולהיות רגיש גם לתסכול של מטופל המגיע לניתוח אף נוסף לאחר ניתוח ראשון לא משביע רצון. לכן, שיטת העבודה החל מן המפגש הראשון היא שונה וייחודית. נדרשת הקשבה והתבוננת מוקפדת במצב הקיים ובציפיות המטופל, כדי להבין מה לא מצא חן בעיני המטופל בניתוח הראשון, ומה ניתן/לא ניתן כדי לשפר מצב זה. חשוב ללכת למנתח שמבין את התהליך המורכב ובעל יכולת אבחון גבוהה הנדרשת לניתוח אף שניוני. ד”ר קליין מעודד את המועמדים לניתוח תיקון לשטוח בפניו את רצונותיהם, תוך התמקדות בהווה והסתכלות קדימה, לעבר תוצאות משביעות רצון. מניסיונו, חשוב להתמקד כיצד ניתן לשפר ולעזור למטופל ולא להשליך את התסכול וחוסר שביעות הרצון שנגרמו עקב הניתוח/המנתח הראשונים, על הניתוח הנוסף. בניתוחי אף שניוניים, ניתוחי תיקון, ד”ר קליין משתמש בניסיונו הנרחב כדי לעשות את המיטב, אך יש להבין שבניתוח שניוני האנטומיה אינה נורמלית אלא מדובר ברקמה מצולקת, ולא תמיד ניתן לבצע את התיקון המבוקש. לעיתים, נדרש יותר מניתוח תיקון אחד כדי לטפל באף ולהגיע לתוצאות משמעותיות. בניתוח אף ראשון בדרך כלל מסירים רקמות וסחוסים ואילו ניתוח שניוני (ניתוח תיקון) בד”כ מערב הוספה ובניה של סחוסים ורקמות.

סיכונים בניתוח תיקון אף

את הסיכונים הטמונים בניתוח אף ניתן לחלק ל-2 סוגים: אלה שנובעים מההתערבות הכירורגית במבנה האף ואלה שהם תוצר של ההרדמה.

עצם התיקון של האף עלול להוביל לפגיעות הבאות-

  • דימום באף – הכוונה היא לא למעט דימום, שהוא תופעת לוואי “נורמלית” אלא לדימום רב
  • חוסר תחושה
  • נפיחות באזור המטופל
  • נזק עצבי שעלול להיות גם קבוע
  • פגיעה בחוש הריח – אירוע נדיר, ואם הוא כבר מתרחש ישנו סיכוי סביר שהוא ייעלם מעצמו
  • קושי בנשימה – לפעמים דווקא תיקון האף מגביר את הקושי לנשום, לפחות בתקופה הראשונה שלאחר הניתוח
  • הופעת נימי דם על גבי האף (בעיה שהיא אמנם “רק” אסתטית, אולם גם כך עלולה להוביל לעוגמת נפש מסוימת)
  • צלקות בבסיס של האף (גם כן פגם אסתטי שפוגם בתוצאה הסופית)
  • בכ-5% מהניתוחים, התוצאה אינה זו המצופה, ולפעמים המנותחים אף עוברים ניתוח אף חוזר כדי לתקן את התוצאות של הניתוח הראשון.

הרדמה כרוכה בסיכונים הבאים: הפרעה לקצב הלב, הפרעה לקצב הנשימה, חסימה של נתיב אוויר, ירידה חדה ופתאומית של לחץ הדם ותגובה אלרגית חריפה לחומר ההרדמה. חשוב להדגיש כי כאמור בימינו הסיבוכים הנ”ל הינם נדירים, וכי אחוזי ההצלחה של ניתוח אף גבוהים.
ניתן לבצע את הניתוח בהרדמה מקומית, מה שמפחית את הסיבוכים הנוגעים בהליך הרדמה כללית.

החלמה לאחר ניתוח תיקון אף

בדרך כלל נדרשים בין 7 ל-10 ימי החלמה לאחר ניתוח אף, כש-24 השעות הראשונות עלולות להיות קשות יחסית (אבל לא בהכרח ולא אצל כל המטופלים).

הסיבה לכך היא שביממה הראשונה האף עדיין סתום עקב קרישי דם, ההרדמה עדיין יוצרת טשטוש מסוים וגם כאב ראש הוא תופעה אפשרית. בנוסף, ישנה אי נוחות עקב שינוי מבנה האף והצורך להסתגל לכך, אם כי ברוב המקרים מדובר באי נוחות נסבלת ולא בכאב של ממש. בכל מקרה ניתן להיעזר במשככי כאבים. לאחר 24 שעות הגוף מתחיל להתאושש: הנפיחות מתפוגגת בהדרגה, שטפי הדם (שמתרכזים בעיקר סביב העיניים) נעלמים אף הם ומטופלים שמפרגנים לעצמם מנוחה מגלים שההחלמה קלה ומתקדמת בקצב משביע רצון. הסד המיוחד שמורכב על האף מוסר כעבור כשבוע, ויומיים שלושה לאחר מכן אפשר כבר לחזור לעבודה ובאופן כללי לשגרה כמעט מלאה – פרט לפעילות ספורטיבית, אליה ניתן לחזור לאחר כחודש, ולהרכבת משקפיים (אפשרית לאחר שבועיים-שלושה). כמו כן יש להימנע מחשיפה לשמש וכמובן להגן על האף מפני חבטות או חבלה. חשוב לציין כי החלמת האף נמשכת גם לאחר החזרה לשגרה, והתוצאות של ניתוח אף באות לידי ביטוי מלא רק לאחר כשנה (הנפיחות עשויה להימשך גם חודשיים ולפעמים אף מעט יותר). מבחינת צלקות, כירורג פלסטי מיומן ובעל ניסיון בביצוע תיקון אף ישאיר צלקות מינימליות ובלתי מורגשות.

image

תיאום פגישת ייעוץ

בוקר

צהרים

ערב

לפגישת ייעוץ