ניתוח אף

ניתוח אף הינו אחד הניתוחים המבוקשים ביותר בתחום הניתוחים הפלסטיים ולא בכדי: האף הינו האיבר הבולט ביותר בפנים אשר משפיע באופן ניכר על מראנו הכללי.

 

 

מטרת ניתוח אף

מטרתנו היא לספק על ידי ניתוח האף, את התוצאה האופטימאלית מבחינה אסתטית ורפואית, כך שהאף ’המשופר’ יראה טבעי, יהלום את תווי הפנים וישתלב בהם בשלמות.

המועמדים המתאימים ביותר לניתוח אף הם מטופלים המחפשים שיפור במראה האף שלהם, ולא שלמות.

מעבר לציפיות מציאותיות, חשובה בריאות טובה ויציבות פסיכולוגית. ניתן לנתח בני נוער בגיל ההתבגרות, לאחר שאפם סיים לגדול ולהשתנות.

התפתחות השלד הגרמי הסחוסי של האף נמשכת בערך עד גיל שש עשרה.
אצל בנים יכולה התפתחות האף להשתהות במקצת.
אצל בנות, ההתפתחות לפעמים מקדימה ולעיתים ניתן לנתח עוד לפני גיל שש עשרה, תלוי בקצב ההתבגרות.

במהלך הייעוץ הראשוני תינתן הערכה בנוגע למראה האף לאחר הניתוח.
ההסבר יכלול את הגורמים העלולים להשפיע על ההליך ועל התוצאות: מבנה עצמות האף והסחוס, צורת הפנים,עובי העור וגיל.
כמו כן תוסבר טכניקת הניתוח וההרדמה, מקום הניתוח הסיכונים הכרוכים, העלויות והאפשרויות העומדות בפני המטופל.

חשוב לציין בפני הרופא במידה וישנן בעיות נשימתיות, נזלת כרונית, אלרגיות, אם הנך נוטל תרופות, סמים או אם הנך מעשן.
כמו כן יש ליידע בכל בעיה רפואית אחרת, על מנת לצפות מהלך ניתוח והחלמה מתאימים. גורמים אלה עלולים להוות צורך בניתוח תיקון בשלב מאוחר יותר.

הליך הניתוח

תהליך ניתוחי זה מייצר שינויים בהופעה, במבנה ובתפקוד האף. ניתוח אף יכול להקטין או להגדיל את גודל האף, לשנות את צרות קצה האף, להצר או להרחיב את הנחיריים ולשנות את הזווית בין האף לשפה העליונה.

יש מקרים בהם מתמקדים ביישור הגבנון (הקימור), באחרים מתמקדים בעידון קצה האף או הצרת הנחיריים ולפעמים נוסף גם טיפול במחיצת האף כדי להקל על הנשימה.

אין סוג אוניברסאלי מוסכם של ניתוחי אף שיענה במדויק על צרכי כל מטופל, אלא כל ניתוח מותאם באופן אישי לכל מטופל בהתאם לצרכיו.

החתכים באף עשויים להיות ממוקמים בתוך האף ובמקרים מסוימים מחוצה לו, במקומות חבויים. כאשר שוקלים ניתוח אף, יש להתחשב בצדודית כולה (בעיקר ביחס שבין האף לסנטר) וניתן לשלב עם ניתוח זה ניתוחים נוספים.

עקרון הניתוח הוא עיצוב שלד האף, הגרמי והסחוסי וניצול התכונה האלסטית של העור הנצמד לשלד המשופץ.
טעות נפוצה הינה שניתוח אף מרים גם את השפה העליונה. אולם לא כך הדבר, מכיוון שבמהלך הניתוח משנים את זווית האף רק לאחר שמפרידים את העור האף מהשלד. להצגת המבנה האנטומי של האף.

הניתוח נמשך בין שעה לשעתיים וכל ניתוח מתמקד במקום אחר באף.
הניתוח מתבצע מתוך פנים האף, דרך נחיר אחד. החדירה דרך חתך בנחיר, מבפנים, מאפשרת לנסר את עצם האף ולעצב אותו לפי הצורך. ד”ר קליין פיתח מכשיר חדש לניתוחי אף, הקרוי על שמו, אשר רשום כפטנט על ידי חברת סטורץ הגרמנית, חברה בעלת מוניטין עולמי לציוד ומכשור רפואי.

המכשיר שפותח מאפשר דיוק מרבי ועיצוב אפים טבעיים יותר. כיום, הודות למכשיר, הניתוח מתבצע כולו דרך הנחיר תוך הימנעות מחתכים וצלקות.
טכניקה זו אף מייצרת פחות דימומים. מחקרים הוכיחו כי כיום המגמה האסתטית נוטה לכיוון אף ישר וטבעי יותר מאשר סולד במיוחד.
המכשיר החדש מאפשר דיוק רב ושיוף עדין של האף לקבלת מראה טבעי ופרופורציוני לשאר הפנים.

תהליך ההחלמה

לאחר הניתוח, בעיקר במהלך 24 השעות הראשונות, תיתכן נפיחות בפנים בעיקר באזור האף, לעיתים יופיעו שטפי דם מתחת לעיניים וכן כאבי ראש. הניתוח כרוך באשפוז יום ומיד לאחר הניתוח, תחבושות מוכנסות לנחיריים במטרה לספוג את הדימום.

תחבושות אלו נשלפות באותו היום או למחרת. כמו כן האף מקובע ע”י גבס על מנת לייצב את האף, הגבס מוסר לאחר שבוע.

מרבית הנפיחות והחבורות ייעלמו תוך שבועיים-שלושה. ההחלמה הכללית מהניתוח נמשכת בין עשרה ימים לשבועיים בהם יש להימנע מפעילות מאמצת, משפשוף האף ומחבטות בו וכן מחשיפה יתרה לשמש.

תהליך השלמת עיצוב האף הינו תהליך ארוך ואינדיבידואלי, האף מגיע למראהו הסופי רק לאחר מספר חודשים עד שנה.
 למידע נוסף בנושא טיפול והתמודדות במהלך ההחלמה – לחצו כאן

סיבוכים וסיכונים

בכל סוג של התערבות מעורבים סיכונים. הבחירה של אינדיבידואל לעבור פעולה כירורגית מבוססת על ההשוואה בין סיכון לתועלת פוטנציאלית.

למרות שרוב המטופלים אינם סובלים מסיבוכים עליך לדון בהם עם צוות המרפאה ולוודא שאת/ה מבין/נה את הסיכונים, סיבוכים אפשריים והשלכות של ניתוח האף.

דימום: לעיתים נדירות ישנם דימומים בזמן ואחרי הניתוח. במידה ונוצר דימום לאחר הניתוח, יתכן ויידרש טיפול חירום על מנת לעצור את הדימום או עירוי דם. אין ליטול אספירין או כל תרופה אנטי-דלקתית 10 ימים לפני הניתוח היות והן מעלות את הסיכון לדימום. לחץ דם גבוה שאינו תחת ביקורת עלול לגרום לדימום בזמן או אחרי הניתוח. צבירת דם תחת העור עלולה לעכב את ההחלמה ולגרום להצטלקות.

א-סימטריה: הפנים אינן סימטריות מטבען ולכן בתוצאות הניתוח יכולה להיות תזוזה או שינוי ביחסים בין צד אחד לצד השני.

זיהום: זיהום לאחר ניתוח הוא חריג. במידה ומתפתח זיהום, ידרש טיפול נוסף הכולל אנטיביוטיקה.

חוסר תחושה: לאחר ניתוח אף קיים סיכון של אובדן או החלשות התחושה בעור לצמיתות באזורים מסוימים.

הרדמה: כאשר הניתוח מתבצע בהרדמה מלאה, ישנה אפשרות לסיבוכים למרות שסבירותם נמוכה. רופא המרדים שיפגוש אותך ביום הניתוח יסביר את הסיבוכים העלולים להיות. ישנה אפשרות לבצע את הניתוח בהרדמה מקומית (מפחית את הסיבוכים והסיכונים).

תוצאה לא משביעת רצון: קיימת אפשרות של חוסר שביעות רצון לאחר ניתוח האף. הניתוח עלול להסתיים בתוצאה לא משביעת רצון מבחינת מראה האף או תפקודו. את/ה עלולים להתאכזב שתוצאות הניתוח לא תואמות את ציפיותיכם. אם תוצאות הניתוח אינן משביעות רצון, יתכן ותצטרכו לעבור ניתוח אף נוסף.

ביטוח רפואי: רוב חברות הביטוח הרפואי אינן מכסות ניתוחים קוסמטיים או סיבוכים בעקבות ניתוחים קוסמטיים. אם התהליך מתקן בעיית נשימה או פגם לאחר פגיעה באף, כיסוי חלקי יתכן. אנא בדקו עם קופות החולים והביטוח הרפואי את אפשרויות הכיסוי שלהם. אנו נספק להם כל מידע נחוץ.
למידע נוסף על ניתוח תיקון אף – לחצו כאן

image

ייעוץ והכנה

ניתוח אף הוא אחד מהניתוחים הפלסטיים הנפוצים ביותר.

עוברים אותו הן נשים והן גברים, גם בגילאים צעירים (החל מ-16-17, כשהאף מסיים את הצמיחה שלו) וגם בגילאים מבוגרים. השינוי שהוא יוצר מוביל כמעט תמיד לשיפור של ממש בדימוי העצמי של המנותחים ובאיכות החיים שלהם באופן כללי. המפתח לשינוי משמעותי הוא מיומנות המנתח הפלסטי שמבצע את ההליך הכירורגי, שמטבעו מחייב רמת דיוק מרבית וביצוע מוקפד במיוחד של כל פעולה ופעולה, אבל עוד לפני שנכנסים לחדר הניתוח ישנה חשיבות בלתי מבוטלת גם להכנה לקראת ההליך.

האם אכן נדרש ניתוח פלסטי באף?

המרכיב הראשון בתהליך הייעוץ וההכנה לקראת ניתוחי אף הוא חוות דעת מקצועית של מנתח פלסטי מנוסה האם אכן כדאי לעבור את ההליך הכירורגי.

תוצאותיו כאמור מרשימות וכיום גם ההחלמה ממנו קלה יחסית, ובכל זאת מדובר בניתוח על כל המשתמע מכך.

בהקשר זה חשובה מאוד היושרה של הרופא. ישנם לא מעט מקרים שבהם מגיעים אל כירורגים פלסטיים גברים ונשים, צעירים ומבוגרים, שמרגישים כי האף שלהם “פגום” במידה ניכרת וכי חובה “לשפץ” אותו, למרות שבמבט חיצוני אובייקטיבי הוא נראה סביר לגמרי.

במקרים אחרים מפתחים מטופלים ציפיות לא ריאליות בנוגע לשינוי שיחולל עיצוב האף מחדש בחייהם, וכשכך הדבר רצוי שתבוא לידי ביטוי יושרה מלאה, ושההמלצה של המנתח הפלסטי תהיה לא לעבור את הניתוח, שכן לאחריו עלול להיווצר מפח נפש רב.

כשישנו מקום לשינוי בקנה מידה מצומצם ניתן לבצע פיסול אף ללא ניתוח – הליך שבניגוד לניתוח אף אינו בלתי הפיך ובנוסף הוא פשוט יותר מבחינה רפואית.

תכנון מדויק של ההליך הכירורגי

אם על סמך התבוננות מעמיקה ומקיפה של המנתח הפלסטי המיומן שלנו ההמלצה היא כן לעבור ניתוח אף, השלב הבא בהכנה הוא תכנון מדויק של ההליך הכירורגי.

חשוב לזכור שניתוח שכזה משפיע גם על מערכת הנשימה, כך שמצד אחד ניתוח פלסטי מוצלח מספק תועלת כפולה, הן אסתטית – עיצוב אף בדיוק בהתאם לרצונות המטופלים – והן שיפור הנשימה, אבל מצד שני גם פוטנציאל הנזק עקב תכנון לא נכון כפול ומכופל.

עוד מרכיב חשוב במסגרת התכנון של הניתוח הוא תיאום ציפיות: גם כשהליך פיסול אף בניתוח מוביל לשינוי משמעותי במראה הפנים באופן כללי, לא תמיד ניתן לספק את כל הרצונות של המטופלים.
לעתים ישנן מגבלות פיזיות, ובמקרים אחרים התוצאה של היענות מלאה תהיה אף שאינו בהרמוניה עם שאר מרכיבי הפנים ונראה לא טבעי ועל כן גם לא מחמיא.

הרופאים מבית המרכז הרפואי ד”ר דב קליין, כולם בעלי ניסיון נרחב בניתוחי אף ייצור ביחד עם כל מטופל ומטופלת תוכנית מדויקת לשינוי משמעותי שגם נראה טבעי, ובהתאם ציפיות ריאליות.

מדוע ניתוח אף חוזר מחייב תשומת לב?

במצבים שבהם נדרש ניתוח תיקון אף – כלומר תיקון אף שכבר נותח אבל התוצאות אינן הטובות ביותר שניתן לצפות להן.

נדרשת תשומת לב מיוחדת, הן מהבחינה הכירורגית והן מהבחינה הרגשית. אדם שכבר עבר ניתוח לא מוצלח אצל רופא אחד יתקשה לתת אמון ברופא שני, ועל כן חשוב להקדיש לו ולתכנון הניתוח תשומת לב אף רבה יותר מהרגיל, ולאפשר לו ליהנות מהאף שעליו תמיד חלם.

תיאום פגישת ייעוץ

בוקר

צהרים

ערב

לפגישת ייעוץ