ניתוח הרמת עפעפיים

ניתוח הרמת עפעפיים (Blepharoplasty) הינו ניתוח בו מורחקים עודפי עור הגורמים לקמטים בעפעפיים, ואף לעיתים מפריעים לראייה, ושקיות (הנגרמות מהצטברות שומן הפורץ ממקומו הטבעי מאחורי גלגל העין אל מתחת לעור) הגורמות למראה של עייפות תמידית.

מטרת ניתוח הרמת עפעפיים

מטרת הניתוח לשפר את מראה המטופל/ת והענקת מראה צעיר ורענן יותר.

הניתוח מבוצע במבוגרים בכל הגילאים, והוא ניתוח נפוץ ושכיח. שקיות שחורות מתחת לעיניים ונפיחות אינה בהכרח סימן להזדקנות, שכן תופעות אלה נראות גם אצל אנשים צעירים אשר זהו מבנם התורשתי. ניתוח העפעפיים מתבצע בדרך כלל בהרדמה מקומית, ולעיתים (על פי בחירת המטופל) מלווה בטשטוש כללי.
עליך לדאוג למלווה שייקח אותך הביתה לאחר הניתוח. לא רצוי להישאר לבד בבית אחרי הניתוח. לא תמיד יש צורך בניתוח של כל 4 העפעפיים, וההחלטה היא בהתאם לרצונך ולסיכום עם הרופא. בפגישה עם המנתח עליך להבהיר לו היטב מה מפריע לך: עודף העור, שקיות השומן, צניחת הגבות או בצקת עפעפיים. ניתוח העפעפיים אינו מסלק קמטים בצידי העפעפיים וכתמים כהים סביב העיניים. הסרת עודפי העור והשומן לא תרים את הגבות אם הן צנוחות, ולכן תפתור חלקית את בעיית המראה העייף (אם את סובלת מגבות צנוחות). אם קיימת הפרעה כלשהי בראיה או הרגשת יובש או עקצוץ בעיניים, יש צורך בבדיקת רופא עיניים.

עפעף עליון ועפעף תחתון

קיימים מספר הבדלים בין ניתוח עפעף עליון לניתוח עפעף תחתון.

עפעף עליון:
במידה ויש עור עודף בעפעף העליון הצונח מעבר לקו הריסים, מומלץ לעבור ניתוח להסרת העור העודף. במידה והעור העודף מגיע עד קו הריסים, זוהי נפילה גבולית שניתן לשפר בעזרת ניתוח עפעף עליון. מצב בו העור העודף אינו מגיע לקו הריסים, זוהי נפילה קלה והשיקול לעבור ניתוח הוא של המטופלת.

עפעף תחתון:
ניתוח בעפעף התחתון נועד בראש ובראשונה לסלק רקמות שומן (נפיחות מתחת לעין) מאזור העפעף. ניתוח זה משפר באופן דרמטי את מראה השקיות והנפיחות מתחת לעיניים. קמטים באזור העפעף אינם נעלמים אלא ניתן לשפרם שיפור קל, לעיתים בתוספת פילינג מקומי לאחר הניתוח.
כיצד להתכונן לקראת ניתוח פלסטי? – לחצו כאן לקריאה

הליך הניתוח

הניתוח אורך כשעה בהרדמה מקומית מלווה בטשטוש.

טרם הניתוח, המנתח משרטט את קו החתך, אם בעפעף העליון, לאורך קפל העור ואם בעפעף התחתון, צמוד לקו הריסים. בעפעף התחתון מבוצעת הפעולה בחלקו הפנימי של העפעף כך שאין צלקת חיצונית. לעיתים החתך נעשה מתחת לקו הריסים, ויכול להמשך מעבר לקצה העפעף הצדדי. לאחר החתך, המנתח מוציא את השומן שנמצא בשק העין ועודפי עור ותופר בתפרים עדינים. בעפעף העליון החתך ממוקם בגובה אמצע העפעף, כך כשהעין פתוחה החתך נמצא בתוך הקפל ואינו בולט. המנתח מסיר את עודף העור והשומן ותופר את החתך בתפרים עדינים מאד. לעתים, כשהחתכים נמשכים מעבר לעפעפיים עצמם, אל צידי ארובות העיניים, הם ממוקמים בתוך קמטי העור, אך למרות זאת יתכן שתוותרנה צלקות הנראות למשך זמן רב יותר. לרוב, בגלל עור העפעפיים העדין והדק הצלקת מתאחה ומוסוות יפה וכמעט שאינה נראית לעין.

תהליך ההחלמה

מיד עם תום הניתוח מניחים רטיות קרות במשך שעות אחדות שמטרתן להפחית את הבצקות ולהקטין את שטפי הדם התת-עוריים.

ניתוח זה אינו מצריך אשפוז לילה וככל הנראה תשוחררו כבר באותו היום. היציאה מביה”ח הינה עם פלסטרים בלבד באזור הניתוח ותיתכן אי נוחות זמנית באזור העיניים, שטפי דם ונפיחות. בד”כ ההחלמה מהירה וכבר כעבור יומיים שלושה ניתן לחזור לשגרת החיים. שטפי הדם עלולים להישאר גם עד כמה שבועות. הוצאת התפרים תיערך בדרך כלל ביום החמישי ותלווה בבדיקה שגרתית לוודא שאזור הניתוח מחלים כראוי.

תופעות לוואי מידיות

ישנן תופעות מיידיות העלולות להופיע לאחר הניתוח.

 • נפיחות המתפתחת בד”כ לאחר הניתוח עם שטפי דם תת עוריים זו תופעה שכיחה החולפת עם הזמן.
 • התייבשות הלחמית בשל אי סגירה שלמה של העפעפיים בעיקר בשינה. ניתן לטפל בתחליפי דמעות, ותוך זמן קצר התופעה בדרך כלל חולפת.
 • צלקות. הצלקת נעשית כמעט בלתי נראית ועם הזמן מחווירה. התהליך נמשך 3-6 חדשים.
 • הפרעה בראיה. תופעה זו נגרמת ממריחת העין במשחה והיא מיידית לאחר הניתוח וחולפת עם ספיגת המשחה.
 • הפרשה. קרוב לוודאי שבשעות הראשונות לאחר הניתוח תהיה הפרשה דמית קלה מאזור החתכים. זה אינו סיבוך, כי המנתח משאיר בכוונה חלק מהחתכים בלתי תפורים לאפשר ניקוז דמם.
 • בצקת אשר בד”כ נעלמת תוך כשבוע- שבועיים. חלק מהנפיחות לעתים נותר לפרק זמן ארוך.
 • חשיפת הלחמית ולובן העין – נגרמת עקב בצקת בעפעף אשר גורם למשיכתו כלפי מטה.
 • לעיתים נדירות מאוד מדובר בסיבוך הקרוי אקטרופיון הנובע מקיצור/התכווצות יתר העפעף.
 • שארית שקיות שומן. המנתח תמיד שואף להרחקה מדויקת של כמות השומן על מנת להגיע לתוצאה מצוינת. למרות זאת עדיפה גישה שמרנית יותר מאשר אגרסיבית. קל מאוד לתקן עודפים לעומת מצב של חסר.
 • אודם הלחמית. שטף דם והצטברותו ברירית העין, נספג תוך 7-14 יום.
 • נפיחות הרירית אשר יכולה להתנפח לעיתים באופן ניכר, יתכן על רקע רגישות יתר. לרוב חולף לבדו, אך לעתים יש צורך בטיפות.

תחושה כללית:
רוב המנותחים מרגישים כמעט רגיל תוך 3-4 ימים מהניתוח. ניתן לחזור לעבודה אחר כך במידה ואין בה מאמצים גופניים. יש להימנע מפעילות ספורטיבית ומאמץ למשך 3 שבועות מיום הניתוח כדי למנוע סיבוכים.

תופעות לוואי מאוחרות

אלו לרוב נדירות ביותר אך יש מקום לציינן.

 • אקטרופיון– משיכת שולי העפעף החוצה, כתוצאה מהתכווצות הצלקת וחוסר יכולת לקרב את שולי העפעפיים באופן מוחלט. אם לאחר המתנה בת שלושה חודשים ועיסוי העפעפיים אין שיפור, ייתכן צורך בניתוח מתקן.
 • צניחת העפעף העליון כתוצאה מפגיעה בשריר הישר העליון . ניתן לתיקון ניתוחי.
 • הפרעה בראיה כתוצאה מדמם מאחורי גלגל העין. סיבוך נדיר ביותר ותואר עד כה במקרים ספורים.
 • פזילה או ראיה כפולה– תופעה נדירה שיכולה להיגרם מפגיעה באחד משרירי העין החיצוניים. לרוב יש התאוששות ספונטנית.
 • אסימטריה בין העפעפיים, ניתן לתיקון בניתוח קטן.
 • צלקות בולטות– נדירות ביותר. לפעמים- הופעת ציסטות קטנות בשולי העפעף.
 • נטייה לדמעות עקב הפרעה בצינור ניקוז הדמעות- לרוב חולף מאליו.
 • יובש ודלקות בעיניים- שכיח אצל אנשים עם הפרעה קודמת אשר מחמירה לאחר הניתוח. ניתן לטפל בעזרת טיפות.
 • פגיעה בזקיקי הריסים ונשירת ריסים- נדירה

image

יתרונות ניתוח הרמת עפעפיים

הרמת עפעפיים הפכה בשנים האחרונות לקונספט נפוץ ומבוקש.

בארה”ב למשל בוצעו בשנת 2015 כ-170,000 הרמות עפעפיים, וזה היה ההליך הכירורגי הפלסטי הרביעי מבחינת מספר המנותחים.
ישנם 3 סוגים של ניתוח להרמת העפעפיים – כזה שמורמים בו העפעפיים העליונים, כזה שמתמקד בהרמת העפעפיים התחתונים או ניתוח שבו מרים הכירורג הפלסטי הן את העפעפיים העליונים והן את אלה התחתונים. בכל מקרה ישנם 5 יתרונות עיקריים לניתוח פלסטי שמשפר את מראה העפעפיים.
1. השקיות שמתחת לעיניים נעלמות
השקיות שנוצרות מתחת לעיניים שלנו עם השנים מקנות לנו מראה עייף, כבוי ואפילו מותש במידת מה. אין פלא שכולנו רוצים להיפטר מהן – ניתוח הרמת עפעפיים מאפשר לנו להגיד ביי ביי לאותן רקמות עור עודפות, ולשפר משמעותית את המראה החיצוני שלנו, שחוזר להיות רענן יותר.
2. החלקת הקמטוטים סביב העיניים
המטרה העיקרית של ניתוח הרמת עפעפיים היא כמובן הרמת העפעפיים, אבל במקרים רבים מושג בזכות הליך כירורגי זה שינוי חיובי נוסף במראה הפנים: החלקת הקמטוטים והקמטים העדינים בצידי העיניים. לפעמים הם הופכים פחות בולטים ולעתים הם אף נעלמים כליל בזכות הרמתם של העפעף התחתון והעפעף העליון. אם משלבים בניתוח טיפול להצערת עור הפנים (או שעוברים אותו בנפרד מהניתוח) ניתן ליהנות משיפור דרמטי במראה העור סביב העיניים – ובאופן כללי הפנים הופכות צעירות יותר ומלאות חיוניות.
3. מראה רענן יותר
בלי קשר להעלמת השקיות שמתחת לעין ולהחלקת הקמטוטים בצידי העיניים, הרמת עפעפיים מייצרת מראה רענן הרבה יותר. לאחר הניתוח והרמת העפעפיים העיניים פתאום מתגלות מחדש במלוא הדרן, ולעובדה זו יש השפעה דרמטית על המראה של המנותחים. במקרים רבים כאמור הרמת עפעפיים תחתונים ו/או עליונים היא חלק מטיפול נרחב יותר שכולל מתן תשומת לב לאזורים אחרים פנים, ואם כך הדבר באופן טבעי השיפור גדול אף יותר.
4. הראייה הופכת טובה יותר
צניחה משמעותית של העפעף העליון לא רק פוגמת באסתטיקה של העין אלא גם מגבילה את שדה הראייה ובכך פוגמת בחוש החשוב ביותר שלנו. במסגרת ניתוח הרמת עפעף עליון מסולקות רקמות העור העודפות שמצמצמות את שדה הראייה, כך שלאחר ההליך הכירורגי הפשוט שרושם אחוזי הצלחה גבוהים מאוד משתפרת גם הראייה – יתרון שהוא כמובן רב חשיבות.
5. דימוי עצמי משופר וביטחון עצמי רב יותר
ניתוח הרמת עפעפיים מכל סוג שהוא מוביל לשינוי משמעותי לטובה במראה הפנים, וכתוצאה מכך משתפר מאוד גם הדימוי העצמי והמנותחים חווים ביטחון עצמי רב יותר – כך שבנוסף לשינוי הפיזי מעניק ההליך האסתטי הפופולרי גם שינוי רגשי מהותי.
חשוב להדגיש כי רק מנתח פלסטי בעל ניסיון בביצוע הליך כירורגי פלסטי ספציפי זה, ובפרט מי שתחת ידיו המיומנות עברו הן מנותחים שביקשו “רק” הרמת עפעפיים עליונים או תחתונים והן כאלה שביקשו ניתוח משולב (הרמת כל העפעפיים, תחתונים ועליונים), מבטיח שכל 5 היתרונות הנ”ל אכן יתממשו בעקבות הניתוח – ועל כן חשוב מאוד לבחור בקפידה את המנתח הפלסטי שבידיו מפקידים את העפעפיים ואיתם את הפנים כולן.
כיצד להתכונן לקראת ניתוח עפעפיים?

תיאום פגישת ייעוץ

בוקר

צהרים

ערב

לפגישת ייעוץ