החלפת שתלי סיליקון בחזה

הגדלת חזה הפכה להליך כירורגי נפוץ למדי בשנות ה-80 של המאה הקודמת, ומאז הפופולריות של הניתוח הפלסטי הזה נמצאת במגמת עלייה. במצב כזה, אך טבעי הוא שגם הביקוש להחלפת שתלים יגדל עם השנים. בעמוד זה תמצאי מידע מקיף ועדכני אודות פעולה זו, כך שתוכלי לדעת האם היא רלוונטית עבורך והאם כדאי לך להגיע למפגש ייעוץ אישי. בין השאר כולל העמוד תשובות לשאלות כמו באילו מקרים מתבצעת החלפה, האם יש מועד שבו חובה להחליף שתלי סיליקון, מהן הדרכים השונות לבצע את ההליך הכירורגי, מה מאפיין את ההחלמה ומהו הדבר שהכי חשוב להקפיד עליו לפני שחוזרים אל חדר הניתוח.

באילו מקרים מתבצעת החלפת שתלים?

ישנם מספר מצבים שבהם כדאי לבצע החלפת שתלי סיליקון. כמובן שבכל מקרה נדרש אבחון מקיף ומדויק של מומחה לכירורגיה פלסטית, אבל ככלל פעולה זו מתאימה למקרים הבאים:

1. התקשות קופסית

קופסית היא רקמה צלקתית שנוצרת סביב שתלי סיליקון לאחר כל ניתוח הגדלת חזה. במרבית המקרים המטופלת כלל לא מרגישה את אותה רקמה קשה – אבל יש גם מצבים שבהם הקופסית עבה או גדולה באופן חריג. קופסית שהתקשתה מאוד גורמת לכאבים והופכת את המרקם של השדיים ללא נעים, ולעיתים אין ברירה אלא להחליף את השתלים. חשוב לציין שאין דרך לדעת מראש אם סיבוך שכזה עלול להיווצר, ובכל מקרה מדובר באירועים נדירים למדי.

2. רצון לשנות את צורת החזה

הגדלות חזה – כלומר שדיים חדשים שנראים בדיוק כפי שהמנותחת תמיד חלמה שיהיו לה – משפרות את הדימוי העצמי ואיתו את הביטחון העצמי, תורמות לתחושת הנשיות ובאופן כללי מתאפיינות בשביעות רצון גבוהה מאוד של מרבית המטופלות. 

למרות זאת ייתכן מצב שבו כעבור מספר שנים מתעורר רצון לשינוי. לפעמים הגורם לכך הוא שהשדיים החדשים והגדולים מכבידים על הגוף ואף מובילים לכאבי גב וקשיים ביציבה (אמנם מנתח פלסטי מיומן ימליץ לכל אישה על הגודל האופטימלי על סמך מבנה הגוף שלה, אבל למרבה הצער יש גם רופאים שלא מקפידים על כך). במקרים אחרים שינויים כלליים בצורת הגוף הופכים את צורת החזה העדכנית לפחות אטרקטיבית בעיני האישה, ולכן היא מבקשת לחזור אל חדר הניתוח ולהגדיל או להקטין את החזה. יש גם מקרים שבהם “עם האוכל בא התיאבון” והגדלה צנועה יחסית כבר נתפשת כלא מרשימה מספיק, כך שהבקשה היא להמיר את השתלים הקיימים בגדולים יותר.

בכל מקרה החלפת שתלי סיליקון מטעמים אסתטיים היא תהליך שמחייב רגישות רבה ותשומת לב מלאה לאופן שבו מתייחסת המטופלת לחזה שלה ולחיים בכלל – על-מנת לוודא שהשינוי אכן יוביל לשיפור באיכות החיים, ושאחריו לא תיווצר שוב כמיהה להחלפה נוספת.

3. צניחת חזה

תופעה שעלולה להתרחש מספר שנים אחרי הגדלת חזה. דרך התיקון נקבעת על סמך מידת הצניחה – אם היא קלה, בדרך כלל הפיתרון הוא שתל מעט גדול יותר שמעניק לשדיים מראה תפוח ודוחף את האזור כולו כלפי מעלה. אם הצניחה משמעותית יותר, ייתכן צורך לבצע הסרה של רקמות עור עודפות במקביל להתאמת שתלים חדשים.

4. קרע בשתל

תופעה שהפכה נדירה מאוד בשנים האחרונות שבהן נעשה שימוש בשתלי סיליקון מתקדמים. כשמקפידים לעבור הגדלת חזה אצל כירורג אמין ומנוסה, שעובד אך ורק עם שתלים איכותיים, הסיכון מזערי במיוחד. אם בכל זאת ישנו קרע באחד השתלים חשוב מאוד להחליף אותו בהקדם, גם לצורך שימור האסתטיות וגם בגלל שהסיליקון עלול להגיע אל בלוטות לימפה ולגרום לכאב.

איך מתבצע ניתוח החלפת שתלים?

באופן עקרוני ניתוח החלפת שתלי סיליקון בחזה דומה לניתוח הגדלה “רגילה”. ההבדל העיקרי הוא שהמנתח הפלסטי לוקח בחשבון גם את המיקום של הצלקות שיצר הניתוח הראשוני, ובפרט אם הן עדיין בולטות יחסית (למשל במקרים של התקשות קופסית שמצריכה החלפת שתלים זמן קצר אחרי ההגדלה).

במקרים שבהם ישנו רצון להקטין או להגדיל את החזה – ואגב, גם אם המניע הראשוני להחלפת השתלים הוא קרע או התיישנות שלהם, ניתן לנצל את ההזדמנות כדי להעניק לשדיים מראה שונה – פרמטר משמעותי נוסף בתכנון הניתוח הוא ההבדלים בין השתלים החדשים ביחס לאלה הקיימים. למעשה זהו דגש קריטי: בחזה כבר קיימים מעין “כיסים” שעוצבו על סמך השתלים שנבחרו בניתוח הראשון. רק התאמה מדויקת של כל כיס לגודל ולצורה של השתלים החדשים מבטיחה הרמוניה נכונה ומראה מרשים.

אופציה נפוצה במיוחד היא לבצע את הפעולה דרך חתך בקפל התת-שדי – כלומר המקום שבו השד משיק לגוף, שבאופן טבעי הינו נסתר מהעין. עוד אופציה היא חתך סביב העטרה (האזור החום שסביב הפטמה). בכל מקרה הניתוח מתבצע בהרדמה מלאה ואורך כשעתיים בממוצע.

תופעות לוואי והחלמה בעקבות ניתוח להחלפת השתלים בחזה

אחרי ניתוח החלפת שתלים המטופלת ייתכן צורך באשפוז של לילה אחד. חלק מהמנותחות זקוקות רק להתאוששות של מספר שעות. בכל מקרה יש להשתמש בחזיית ספורט כדי לתמוך בשתלים החדשים. ב-24 השעות הראשונות אסור לרחוץ את השדיים, וכמו כן יש להימנע מפעולות שמחייבות ערנות מלאה.

תופעות הלוואי העיקריות בימים הראשונים הן שטפי דם באזור החזה, בצקות (שעלולות לגרום לחזה להיראות מוזר), תחושה מוזרה באחד השדיים או בשניהם וכאב קל. במקרים חריגים – של כאב עז, חום גבוה, בצקת משמעותית או דימום ממשי – יש לפנות מיד למרפאה שבה בוצע הניתוח.

תקופת ההחלמה הנדרשת אחרי החלפת שתלי סיליקון היא 5-7 ימים. מאמצים פיזיים משמעותיים אפשריים רק כעבור כ-3 שבועות. במהלך תקופה זו, וגם אחריה, יתבצעו מספר ביקורות על-מנת לוודא שההחלמה מתבצעת באופן תקין ושהתוצאות של הניתוח הן אלה הרצויות. 

החשיבות העצומה של מפגש הייעוץ

כמו כל ניתוח פלסטי, ובמידה מסוימת אפילו יותר, החלפת שתלים מחייבת חשיבה מעמיקה. במקרים שבהם ההליך הכירורגי הוא תוצר של אילוץ רפואי, ההחלטה תלויה כמובן בחוות הדעת של כירורג מיומן ואחראי. במקרים שבהם הרצון להחליף נובע משיקולים אסתטיים, המפתח העיקרי הוא קשב מלא לדברי המטופלת – על-מנת לוודא שהיא מודעת לסיבוכים האפשריים, ושאכן ההחלפה תוביל לשביעות רצון לטווח ארוך.

במסגרת מפגש הייעוץ הלא מחייב לקראת החלפת שתלי סיליקון מתבצעות עוד בחירות חשובות: סוג השתלים, צורתם והגודל שלהם. תכנון מוקפד של הניתוח הכרחי על-מנת להעניק לחזה את המראה המבוקש, ולכן ההמלצה היא להגיע למנתחים פלסטיים בעלי ניסיון רב בביצוע הליך ספציפי זה.

תיאום פגישת ייעוץ

בוקר

צהרים

ערב

לפגישת ייעוץ