תהליך ההחלמה מטיפול בוטוקס

הבשורות הטובות הן שלמעשה אין כלל צורך בתקופת החלמה אחרי הזרקות בוטוקס. למעשה כבר ביום הטיפול עצמו, ותוך זמן קצר מאוד, יכולים המטופלים לחזור לשגרת חייהם המלאה. הנשים הרבות וגם הלא מעט גברים שכבר עברו טיפול בבוטוקס להחלקת קמטים בפנים כבר יודעים מן הסתם עד כמה קלה ההתאוששות אחרי ההזרקה, ולמי שעדיין לא נהנה מהיתרונות של הטיפול ומהמראה הצעיר יותר שהוא מעניק, הנה מספר טיפים להתנהלות מיטבית אחרי הזרקת בוטוקס.

טיפים להתאוששות מהירה אחרי הזרקת בוטוקס

בעבר סבלו טיפולים בבוטוקס ממוניטין שלילי, וזאת משום שבחלק מהמקרים התוצאה הייתה מאולצת והמטופלים התאפיינו במראה קפוא משהו. הסיבה לכך הייתה חוסר מיומנות של הרופאים שביצעו את ההזרקה, בין אם כזו שבאה לידי ביטוי במינון גבוה מדי של החומר שהוא למעשה רעלן, ובין אם כזו שבאה לידי ביטוי בבחירה לא מדויקת מספיק של הנקודות אליהן הוזרק הבוטוקס.
חשוב להבין שהבוטוקס, או בשמו המדעי טוקסין הבוטולינום, הוא למעשה רעלן שחוסם שחרור של מוליך עצבי חיוני בשם אצטילכולין. האצטילכולין מהווה מרכיב הכרחי בהעברת מסרים דרך מערכת העצבים לשרירים, וחסימת שחרורו מונעת בעצם הפעלת שרירים מסוימים – וכשמדובר בשרירים שמייצרים קמטים (קמטי הבעה), התוצאה היא פנים חלקות יותר.
כירורג פלסטי מיומן יקפיד כמובן על מינון אופטימלי של הרעלן ועל הזרקת בוטוקס לנקודות מדויקות במצח, בצידי העיניים ובין הגבות, בהתאם למבנה הפנים הספציפי של כל מטופל או מטופלת. על-מנת שלא ייווצר מצב שבו חומר רב עוצמה זה מתפשט למקומות נוספים ולשרירים שאין צורך לשתק את פעילותם, מומלץ להימנע מעיסוי האזורים השונים בפנים אליהם הוזרק בוטוקס – עיסוי שכזה עלול להוביל להיווצרות מראה מאולץ, וחבל.
פעולה נוספת שעלולה לגרום להתפשטות הבוטוקס לשרירים שחשוב שימשיכו לפעול כרגיל היא פעילות גופנית, ובפרט כזו נמרצת. יש להימנע מספורט אינטנסיבי במשך 24 שעות לכל הפחות אחרי הזרקת בוטוקס, והמהדרין יעניקו לעצמם מנוחה של 3-4 ימים ורק לאחר מכן יחזרו לשגרת אימונים (שכמובן מומלצת הן לשמירה על גוף בריא, הן לשמירה על חזות חיצונית מושכת והן לנפש). באופן דומה גם שכיבה עלולה להוביל את הבוטולינום טוקסין למקומות לא רצויים, כך שבמשך 4-6 השעות הראשונות אחרי ההזרקה יש להימנע מכך.
טיפ חשוב אחר הוא שימוש בשקית קרח אם נוצרת נפיחות באזור מסוים של הפנים. כאמור לטיפול בבוטוקס לטשטוש קמטים בצידי העיניים ובמצח אין כמעט תופעות לוואי בעייתיות, אולם כן עלולה להיווצר נפיחות במקומות שאליהם הוזרק החומר, ובמקרים אלה הנחת שקית קרח פשוטה לפרק זמן של כ-10 דקות (ברציפות) תמנע נפיחות רבה מדי וגם תפוגג את התחושה הבלתי נעימה שמייצרת הנפיחות.

האם מותר להשתמש בתכשירי טיפול לפנים אחרי בוטוקס?

סוגיה נוספת במסגרת החלמה אחרי טיפול בוטוקס היא שימוש בתכשירי טיפוח. ככלל מומלץ לוותר עליהם לחלוטין במשך יומיים-שלושה, ובכל מקרה כדאי לקבל הנחיות ספציפיות בהתאם למצב עור הפנים שלך ולסוג התכשירים שבהם נעשה שימוש באופן שוטף – כדי לדעת אילו מהם בטוחים לשימוש גם אחרי הזרקת בוטוקס ועל אילו מומלץ לוותר ולאיזה פרק זמן.

סיבוכים אפשריים בעקבות טיפול בוטוקס להחלקת קמטים

טיפול בוטוקס לטשטוש קמטים נמשך בין 10 דקות לרבע שעה. לאחריו משוחררים המטופלים באופן מידי ויכולים להמשיך בשגרת חייהם ללא הפרעה (פרט להמלצות הנ”ל, שנועדו כאמור להבטיח תוצאות אפקטיביות ומחמיאות במיוחד). מדובר בטיפול בטוח לחלוטין שקיבל את כל האישורים הנחוצים ובפרט מאושר ע”י ה-FDA (מנהל המזון והתרופות בארה”ב). יחד עם זאת, כמו בכל טיפול רפואי מכל סוג שהוא, ייתכנו גם סיבוכים וחשוב להיות מודע אליהם גם אם הם נדירים מאוד.
סיבוך אפשרי אחד הוא כאב ראש (לרוב עקב רגישות לבוטוקס), עוד סיבוך שעלול להיווצר הוא זיהום, וכן עלולים המטופלים לסבול מפגיעה עצבית וא-סימטריה בפנים. תופעות אלה חולפות לרוב מעצמן תוך מספר שבועות ובכל מקרה כאמור מדובר בסיבוכים שהסיכוי להתרחשותם מזערי.

חזרה לעמוד בוטוקס

תיאום פגישת ייעוץ

בוקר

צהרים

ערב

לפגישת ייעוץ