החלמה וחזרה לשגרה לאחר ניתוח שאיבת שומן

שאיבת שומן היא ניתוח פלסטי נפוץ למדי שמטרתו סילוק מצבור שומן נקודתי מאזור מסוים בגוף. בפרט ניתן להעלים שומן מיותר, כזה שנשאר גם כשאנחנו מקפידים על תזונה נכונה ופעילות גופנית נאותה, מהבטן, הסנטר, הישבן, הירכיים, הצוואר, הברכיים, הזרועות ועוד אזורים, ובדרך זו לחטב את הגוף וליהנות מהצרת היקפים אפקטיבית.

מיד לאחר הניתוח

באופן טבעי עבור מי שמתלבט או מתלבטת אם לעבור ניתוח זה, אחד השיקולים המרכזיים הוא פרק הזמן הנדרש להחלמה וכיצד מתרחשת החזרה ההדרגתית לשגרה.

שאיבת שומן הינה הליך כירורגי שמתבצע בהרדמה, לעתים מקומית ולעתים מלאה. במרבית המקרים נשארים המטופלים לאשפוז של לילה אחד, ובפרט זהו המצב אם השאיבה בוצעה בהרדמה מלאה. לאחר הניתוח מולבשת על האזור שממנו נשאב השומן המיותר חגורת תמיכה מיוחדת (לחילופין מכנסי לחץ או מחוך, בהתאם לאזור)– מטרת הפעלת הלחץ המסוים על הגוף היא תמיכה בהישגי הניתוח, הפחתת נפיחות וסיוע בעיצוב הגוף באמצעות הידוק רקמות העור באזור שממנו סולק השומן.
תופעות הלוואי העיקריות מיד לאחר ניתוח שאיבה הן כאבים באזור המטופל, שטפי דם באותו מקום, הפרשות מהחתכים שדרכם בוצע הניתוח, אי נוחות, אובדן תחושה בעור, נפיחות וכתמים כחולים. חשוב לציין כי כל התופעות הנ”ל נעלמות מעצמן עם הזמן, ולרוב אינן נחוות בעוצמה. במידת הצורך ניתן להשתמש במשככי כאבים (פשוטים, למשל אקמול או אופטלגין, או חזקים יותר על בסיס מרשם מהכירורג הפלסטי שביצע את השאיבה). לעתים גם יושארו נקזים על-מנת להפריש נוזלים מיותרים מהאזור. בעקבות שאיבת שומן ייתכנו סיבוכים קשים יותר כגון אובדן נוזלים, ירידה ברמת ההמוגלובין או זיהום – אולם הסיכון הוא מזערי ומדובר במקרים נדירים (ובמיוחד אם מקפידים לעבור את הניתוח אצל כירורג פלסטי מנוסה ומיומן).

הימים הראשונים

לאחר ניתוח שאיבת שומן בבטן, במותניים, בישבן, בסנטר, בירכיים, בזרועות ובשאר המקומות שמהם ניתן לסלק שומן, מומלץ לאפשר לגוף מנוחה מלאה של 3-4 ימים.

לרוב, אחרי פרק זמן קצר זה ניתן לחזור לפעילויות יומיומיות בסיסיות וגם לבצע חלק מעבודות הבית, לללמוד ואפילו לעבוד כל עוד הדבר לא כרוך במאמץ פיזי משמעותי. יחד עם זאת חשוב להיות קשובים לגוף, ולא לבצע פעולות שיקשו עליו להתאושש אחרי הניתוח, גם אם הדבר מצריך מספר ימי חופשה נוספים, ובכל מקרה המפתח הוא הדרגתיות.

חזרה לשגרה מלאה

תוך כ-3-4 שבועות ניתן לחזור לשגרה מלאה ולמעשה כלל לא להרגיש את העובדה שעברתם הליך כירורגי משמעותי בהרדמה.

כאמור כבר לאחר מספר ימים עד שבוע חוזרים ללמוד, לעבוד ולבצע מטלות שגרתיות, וכשחולפים עוד שלושה שבועות אפשר גם לבצע פעילויות גופניות מאומצות. למעשה, מומלץ לעשות זאת ולחזור לשגרה מלאה שכוללת גם ספורט בתדירות ובאינטנסיביות המומלצות עבורכם. לאחר החודש הראשון כבר אין צורך בחגורת הלחץ או במכנסיים המיוחדים, וכן אין זכר לתופעות הלוואי, פרט לנפיחות מסוימת שעשויה עדיין להישאר (אבל גם אם כך היא תורגש במידה מועטה יחסית).

צלקות בעקבות שאיבת שומן

כמו כל ניתוח, גם שאיבת שומן משאירה צלקת.

מידת הנראות של הצלקת תלויה במידה רבה באזור ממנו נשאב השומן שלא הצלחתם להיפטר ממנו בשום דרך אחרת, אבל בכל מקרה הרפואה האסתטית שמה דגש רב על השארת צלקת מינימלית וסמויה מן העין ככל האפשר. בדרך כלל ההצטלקות מתאפיינת בגוון כהה או אדום במשך שלושת החודשים הראשונים שלאחר ניתוח, ואפילו חצי השנה הראשונה, ולאחר מכן הולכות ומיטשטשות. חשוב להבין שאופי ההצטלקות משתנה מאדם לאדם, בהתאם לתגובת הגוף לחתכים שבוצעו בו, ועל כן אין דרך להבטיח מראש צלקת כזו או אחרת. יחד עם זאת, ברוב המקרים לאחר כשנה כבר אין צלקת משמעותית.

מתי רואים תוצאות?

בחודש-חודשיים הראשונים לאחר שאיבת שומן בירכיים, בישבן, בבטן, בסנטר, בצוואר ובשאר אזורי הגוף המקובלים ישנה כאמור נפיחות שמקשה עלינו להבחין בשיפור.

כשהנפיחות מתפוגגת לחלוטין– בדרך כלל כ-3 חודשים מיום השאיבה – ניתן לראות את התוצאות הסופיות, ולהתרשם מהשינוי המשמעותי לטובה ומהגוף החטוב יותר. על-מנת לשמר את הישגי ההליך הכירורגי חשוב מאוד לשמור על תזונה נכונה ועל פעילות גופנית נאותה, כך שלא יצטבר בגוף שומן מיותר חדש. מטופלות ומטופלים המקפידים על אורח חיים בריא נהנים מגוף חטוב ומחזות חיצונית מושכת יותר, ובעקבותיהם גם דימוי עצמי גבוה יותר.

אולי יעניין אותך מידע נוסף על:
ניתוח שאיבת שומן

תיאום פגישת ייעוץ

בוקר

צהרים

ערב

לפגישת ייעוץ