כיצד להתכונן לניתוח עפעפיים?

מדובר בהליך יחסית פשוט אך בכל זאת כזה שנדרשת היערכות מושכלת לקראתו.

העיניים שלנו מושכות אליהן תשומת לב רבה, ואם קפלי העור הדקים שמגנים עליהן, העפעפיים, סובלים מרפיון, התוצאה תהיה מראה מבוגר, עייף מאוד ולא מחמיא. צניחת עפעפיים עלולה גם להגביל את שדה הראייה שלנו, וזוהי סיבה טובה נוספת לעבור ניתוח הרמת עפעפיים. זהו הליך כירורגי שמבוצע בהתאמה אישית – ניתן לנתח את שני העפעפיים העליונים או רק אחד מהם, עפעף תחתון אחד או שניהם או את כל 4 העפעפיים, כשהיקף הניתוח נקבע בהתאם למצב הספציפי של כל מטופל ומטופלת.

בדיקת עיניים
על-מנת לוודא כי ניתוח העפעפיים או חלקם אינו מסכן אתכם, נדרשת בדיקת עיניים יסודית ומדוקדקת – רצוי ע”י רופא שכבר צבר ניסיון בבדיקות עיניים לקראת הליך כירורגי ואשר מכיר היטב את תוכנית הניתוח ועל כן יודע במה להתמקד. לתוצאות בדיקה זו השפעה גם על ההליך הכירורגי הספציפי שיתבצע אצלכם, ובחירת העפעפיים שיורמו. לעתים מתגלה במסגרת בדיקה זו שהסיבה לצניחת עפעף כזה או אחר אינה על רקע גיל אלא עקב גורמים נוירולוגיים ובמקרים אלה נדרש טיפול אחר.

בדיקות רפואיות נוספות
במקביל לבדיקת העיניים נדרשות גם בדיקות רפואיות כלליות על-מנת לוודא שמצבכם הרפואי תקין ושתוכלו להתאושש ללא קושי מיוחד מהניתוח. במרבית המקרים די בבדיקות דם מקיפות ובבדיקת א.ק.ג, אלא אם כן אתם סובלים ממחלות רקע או אלרגיות מיוחדות, ובמצבים אלה ייתכן צורך בבדיקות מעמיקות יותר.

מעשנים? זה הזמן להפסיק
לקראת ניתוח הרמת עפעפיים תחתונים ו/או עליונים נדרשת הפסקת עישון במשך לפחות שבועיים-שלושה, וכן יש להימנע מסיגריות במשך עוד 3-4 שבועות – וזאת על-מנת להבטיח החלמה מיטבית (בסיגריות ישנם חומרים מזיקים שבין השפעותיהם השליליות גם הפחתת היכולת להתאושש בעקבות ניתוחים וכן סיכוי מוגבר להצטלקות בעייתית).
על-מנת למנוע דימום משמעותי ושטפי דם רבים יש להפסיק נטילת תרופות מדללות דם (למשל אספירין). פרק הזמן נקבע בהתייעצות עם הרופא שלכם, לאחר שהוא מוודא כי הפסקת טיפול תרופתי זה לא מסכנת אתכם.

אפונה קפואה או ג’ל מיוחד
אחת הפעולות הרצויות להבטחת התאוששות מהירה בעקבות הרמת עפעפיים עליונים ו/או תחתונים היא קירור האזור המנותח באמצעות קומפרסים. אופציה מומלצת במיוחד היא שקיות קטנות עם גרגרי אפונה קפואים (שבניגוד לקרח אינם נוזלים, ובנוסף השקית תתאים את צורתה בקלות למבנה העין שלכם). אופציה נוספת היא מסיכת ג’ל ייעודית. כמו כן כדאי להכין פדים – שיונחו (רטובים) בין העין לבין השקית הקפואה כדי למנוע כוויית קור.

מידע מפורט אודות הניתוח
מרכיב חשוב נוסף בהכנה לקראת כל ניתוח, כולל ניתוחים פלסטיים, ובפרט הרמת עפעפיים, הוא מתן מידע מפורט למטופל או למטופלת, כך שהם יוכלו לקבל את ההחלטה האם לעבור את הניתוח על בסיס תמונה מלאה של האפשרויות כמו גם ההחלמה והסיבוכים.
הבהרה מדויקת של התוצאות האפשריות היא הכרחית גם על-מנת למנוע מצב שבו הניתוח עצמו מצליח ובכל זאת נגרמת עוגמת נפש למטופל/ת. הסיבה לכך היא ציפיות לא ריאליות: אמנם הרמת עפעפיים תחתונים ו/או עליונים מובילה לשינוי ניכר במראה העיניים ובעצם הפנים כולם, אולם מי שסבור שבעקבות הליך כירורגי זה הוא ייראה צעיר יותר ב-20 שנה מן הסתם יתאכזב כשיגלה שניתוח עפעפיים אינו קסם ושמנתח פלסטי, מוכשר ומיומן ככל שיהיה, לא יכול להחזיר את הזמן עד כדי כך אחורה. יצירת ציפיות ריאליות מצמצמת משמעותית את הפער בין החלום לבין המציאות שאחרי הניתוח, שכאמור כוללת מראה מחמיא הרבה יותר, ומאפשרת למטופלים ליהנות מתוצאות ההליך.
תיאור מפורט של מה עתיד לקרות בעקבות הרמת עפעפיים חיוני אף הוא, גם אם ההחלמה יחסית פשוטה, וזאת על-מנת שכל מטופל ומטופלת ידעו בדיוק מה צפוי להם. במרבית המקרים אין צורך באשפוז והמנותחים חוזרים לביתם מספר שעות לאחר הניתוח, ותוך 3-4 ימים כבר חוזרים לשגרה כמעט מלאה (פרט לפעילות גופנית משמעותית, שממנה יש להימנע במשך כ-3 שבועות).
תופעות הלוואי העיקריות הן נפיחות באזור העיניים, אי נוחות מסוימת ושטפי דם מקומיים – תוך כשבוע הן תיעלמנה כמעט כליל, אם כי תיתכן נפיחות מסוימת וגם שאריות של שטפי דם למשך עוד מספר שבועות, כך שאם למשל צפוי לכם אירוע חשוב מומלץ לא לעבור הרמת עפעפיים בחודש-חודשיים שלפניו.
התפרים שנעשים במסגרת הניתוח מוצאים תוך יומיים עד ארבעה וזוהי גם הזדמנות טובה למנתח הפלסטי לבחון את מצב העין ולוודא כי היא מחלימה כראוי. תוצאות הרמת עפעפיים נראות לעין תוך כחודש-חודשיים ומגיעות לביטוי מלא לאחר כחצי שנה. בנוסף נהנים כאמור המנותחים משיפור בשדה הראייה.

חזרה לעמוד ניתוח עפעפיים

תיאום פגישת ייעוץ

בוקר

צהרים

ערב

לפגישת ייעוץ