מידע כללי בוטוקס

בוטוקס – או בשמו הרשמי טוקסין הבוטולינום – הוא אחד החומרים רבי העוצמה ביותר הקיימים כיום, ובהתאם הוא משמש אותנו למבחר רחב של מטרות ובראשן החלקת קמטים.

זהו למעשה רעלן, אשר מופק מחיידק (חיידק הנקנקת האנאירובי), ושכוחו ביכולת לחסום שחרור של אצטילכולין בנקודות החיבור שבין תאי עצב לתאי שריר. בדרך זו הבוטוקס מנטרל פעילות יתר של שרירים ומביא לשיפור באיכות החיים של המטופלים.
חשוב להדגיש כי החומר אושר לשימוש ע”י ה-FDA (מנהל המזון והתרופות בארה”ב) וגם ע”י משרד הבריאות בישראל. הגידול הניכר בביקוש להזרקות בוטוקס – בארה”ב למשל נסק מספר הטיפולים בשיטה זו מכ-800,000 בשנת 2000 ליותר מ-6.5 מיליון בשנת 2015 (זינוק של מאות אחוזים) – מעיד אף הוא על כך שמדובר בטיפול בטוח לחלוטין ואפקטיבי להפליא.

החלקת קמטים

השימוש העיקרי בבוטוקס הוא למטרת החלקת קמטים. הדרך שבה חומר זה מעלים קמטים היא החלשת שרירים שמתאפיינים בפעילות מוגברת יתר על המידה, ובהתאם הקמטים שמיטשטשים בזכות הבוטוקס הם קמטי הבעה – ובפרט אלה הממוקמים בין הגבות, בצידי העיניים ובמצח. על-מנת ליהנות ממקסימום תועלת חשוב להפקיד את הפנים בידי מנתח פלסטי מיומן ומנוסה, שיזריק את הבוטוקס לנקודות המדויקות בהתאם למצב הקמטים, וכמו כן יבחר את המינון האופטימלי.
תוצאות זריקת בוטוקס להעלמת קמטים מחזיקות מעמד עד 6 חודשים. כשהשרירים המייצרים את קמטי ההבעה חוזרים לפעילות מלאה, ניתן לעבור טיפול נוסף בבוטוקס והתוצאות ברוב המקרים טובות אף יותר מאשר בפעם הראשונה. הזרקת בוטוקס לקמטים נמשכת זמן קצר מאוד (10-15 דקות), ללא הרדמה. בהתאם החזרה לשגרה מלאה הינה כמעט מידית – תוך מספר שעות וללא צורך באשפוז או השגחה.

סיבוכים אפשריים

הבוטוקס בטוח לשימוש, ובפרט אם מי שמבצע את הזריקות הוא רופא בעל ניסיון בסוג ספציפי זה של טיפול להחלקת קמטים. יחד עם זאת, כמו בכל פרוצדורה רפואית, גם במקרה זה ייתכנו סיבוכים. תופעות הלוואי האפשריות העיקריות הן כאב ראש או חולשה באזור אליו הוזרק החומר. תיתכן גם אסימטריה, שתחלוף מעצמה תוך מספר שבועות עד כמה חודשים.

שימושים נוספים בבוטוקס

עוד לפני שהפך לאופציה פופולרית במיוחד עבור כל מי שמבקש פנים חלקות יותר, שימש הבוטוקס לתיקון בעיות עיניים (פזילה, מצמוצי עיניים בלתי נשלטים וכן עין עצלה). מצוקה נוספת שניתן לצמצם באמצעות זריקות בוטוקס היא הזעת יתר (בבתי השחי, בגב, בכפות הידיים ו/או בכפות הרגליים). במקרים מסוימים זריקות בוטוקס הן טיפול מומלץ על-מנת להקל על הכאב ממיגרנות וגם כשמדובר בכאב שמקורו נוירופטי (כלומר כאב על רקע בעיה עצבית). מצב רפואי אחר שבו ניתן לשקול את השימוש בטוקסין הבוטולינום הוא בריחת שתן (כשהסיבה לחוסר השליטה על השלפוחית היא פגיעה עצבית, בין אם עקב מחלה – למשל טרשת נפוצה – ובין אם עקב חבלה בעמוד השדרה).

מה עוד חשוב לדעת לפני טיפול בבוטוקס?

יש להימנע מזריקות בוטוקס כשנוטלים אנטיביוטיקה נגד זיהומים. בכל מקרה חשוב ליידע את הרופא על כל תרופה שלוקחים שכן חלק מהתרופות ובהן למשל תרופות נגד מחלות לב אינן מאפשרות הזרקת בוטוקס.

מידע נוסף שעשוי לעניין אותך:

תיאום פגישת ייעוץ

בוקר

צהרים

ערב

לפגישת ייעוץ