השפעות ותופעות לוואי של חומצה היאלרונית

חומצה היאלרונית (Hyaluronic Acid) הינה חומר שמיוצר ע”י הגוף שלנו, אבל בכמות הולכת ופוחתת כשאנחנו מתבגרים. חומצה היאלרונית היא גם אחד מהחומרים שבהם נעשה שימוש נרחב מאוד במסגרת הרפואה האסתטית, בעיקר לטובת מילוי לחיים שקועות והחזרת נפחים שאבדו, וגם החלקת קמטים אפשרית הודות לחומר זה.

מדוע חומצה היאלרונית היא חומר מילוי אפקטיבי?

כדאי לדעת שבנוסף לחומצה היאלרונית ישנם חומרי מילוי אחרים שבהם ניתן להשתמש כדי ליהנות מהצערת פנים. בין חומרים אלה ניתן לציין את הרדיאס (חומר על בסיס סידן), את הסיליקון (שמגיע בצורת ג’ל), את השומן העצמי ועוד.
היתרונות העיקריים של החומצה ההיאלרונית הם היכולת שלה לספוח מים ולמנוע בריחה של לחות מעור הפנים (וגם מהעור באזורים אחרים, כמובן). בזכות האיכות הזו מצליחה החומצה ההיאלרונית לשמר את נפח רקמות העור ובנוסף להעניק להן מראה חיוני. יתרון נוסף של הזרקת חומצה היאלרונית לפנים הוא שמדובר כאמור בחומר שהגוף שלנו מכיר, ועל כן קליטתו בפנים טובה מאוד והאימפקט משמעותי במיוחד (אגב, גוף של אדם מבוגר, במשקל סטנדרטי, מכיל כ-15 גרם של חומר זה. מתוך זה כ-5 גרם מתפרקים באופן שוטף, וגם נוצרים מחדש – אבל ככל שאנחנו מתבגרים קצב הייצור של החומצה פוחת, וזוהי גם אחת הסיבות להתקמטות העור ולהפיכתו לרפוי ככל שאנחנו מזדקנים).

באילו מקרים כדאי לבצע הזרקת חומצה היאלרונית לפנים?

בעזרת חומצה היאלרונית ניתן לבצע מגוון רחב למדי של טיפולים אסתטיים בפנים, כשבאופן טבעי החדרת החומר מבוצעת באמצעות זריקות. הזרקת חומצה היאלרונית לפנים מאפשרת למשל לעבות שפתיים (טיפול פופולרי למדי, שכן שפתיים דקות או צרות נחשבות פחות מושכות), לטשטש קמטים (ובמיוחד בין האף לפה ובצידי הפה), למלא אזורים שמתאפיינים באובדן נפחים ועל כן נראים שקועים ולא בריאים (ובפרט מתחת לעיניים, בסנטר במסגרת הדגשת קו לסת ובלחיים במסגרת הדגשת קו לחיים) ועוד.
עוד כדאי לדעת שהחומצה ההיאלרונית עשויה לסייע גם במקרים של אוסטאוארתריטיס (דלקת מפרקים ניוונית) ובמסגרת ניתוח לשחזור גלגל העין (היכולת של החומצה לספוח מים חיונית לטובת מניעת יובש בעיניים).

ההשפעה הכפולה של זריקת חומצה היאלרונית על עור הפנים

הזרקת חומצה היאלרונית לפנים משפיעה על המראה שלהם במספר דרכים: ראשית, החומצה עצמה מהווה חומר מילוי כך שאם היו אזורים שקועים בפנים הם מעוצבים מחדש באופן מחמיא יותר. שנית, לחומצה יכולת לספוח מים ולסייע לאצור לחות חיונית בתאי העור בפנים, ונוזלים אלה לא רק שומרים על הנפח הרצוי אלא גם תורמים לבריאותן של רקמות העור, ושלישית, ההזרקות עצמן מדרבנות את הגוף של המטופלים להגביר את ייצור האלסטין והקולגן, שני חלבונים שלהם חלק משמעותי ביצירת רקמות עור חדשות שמטבען הן חלקות, מוצקות ובעלות מראה צעיר יותר.
בהתאם, השינוי שנוצר בעקבות טיפול בחומצה היאלרונית, כלומר הזרקת חומר זה לפנים, הופך בולט לעין בהדרגה: מיד אחרי קבלת הזריקה באה לידי ביטוי תוספת הנפח, ותוך כחודש מצטרפת לכך התרומה של הקולגן והאלסטין להצערת הפנים.

כמה זמן מחזיק מעמד השינוי שמחוללת זריקת החומצה?

החלקת קמטים עם חומצה היאלרונית או מילוי נפח בעזרת חומר זה מחזיקה מעמד כשנה. באופן טבעי גם לאחר שהחומצה שהוזרקה כבר נעלמת מהגוף, בכל זאת הפנים של אותו אדם נראות צעירות יותר ביחס למראה שלהן אם הוא לא היה עובר את הטיפול, ובכל מקרה הזרקת חומצה היאלרונית נמשכת זמן קצר מאוד (כ-30 דקות), לא כרוך בה כאב וגם החזרה לשגרה אחריה מהירה (המגבלה היחידה היא איסור על שתייה חמה, מאכלים חמים ועישון במשך כ-3 שעות), כך שניתן לחדש את הטיפול בקלות.

תופעות לוואי עיקריות בעקבות הזרקת חומצה היאלרונית

אחרי הזרקת חומצה היאלרונית תופעות לוואי אפשריות הן נפיחות קלה באזור המטופל ואדמומיות. כאב קל אפשרי אף הוא. תופעות נדירות יותר הן היווצרות גושים כתגובה דלקתית להזרקה, התפרצות הרפס (כשמדובר על עיבוי שפתיים בחומצה היאלרונית) וזיהום עקב פציעה שנוצרה כתוצאה מההזרקה.
בכל מקרה הטיפולים השונים עם החומצה נחשבים בטוחים ומאושרים ע”י כל גורמי הבריאות הרלוונטיים. עוד כדאי לדעת כי בעבר יוצרה החומצה ההיאלרונית לטיפולים האסתטיים מכרבולות של תרנגולות, ובלא מעט מקרים נוצרה תגובה אלרגית, אבל כיום החומר הינו סינטטי ואין בו אלרגנים או חומרים רעילים.

תיאום פגישת ייעוץ

בוקר

צהרים

ערב

לפגישת ייעוץ