ההבדל בין ניתוח שאיבת שומן למתיחת בטן

שאיבת שומן ומתיחת בטן הם שני ניתוחים שמטרתם שיפור החזות החיצונית ובאמצעותה גם חיזוק הדימוי העצמי וחיים טובים יותר באופן כללי. לא מעט אנשים מתבלבלים בין שני ההליכים הנ”ל, וכדאי להבהיר מהי המהות של כל אופציה ומתי כדאי לבחור בה..

ההבדל בין מתיחת בטן לשאיבת שומן מהבטן

שאיבת שומן מהבטן הינה הליך ממוקד שמבצע “רק” פעולה אחת: סילוק שומן מיותר מהגוף.

במקרים רבים גם דיאטה קפדנית ושמירה על משקל תקין, ואפילו פעילות גופנית בתדירות גבוהה ואינטנסיביות רצויה, לא מצליחות לסלק שומנים מאזור ספציפי בגוף – בעיקר עקב גנטיקה – והפתרון היחיד הוא שאיבה של אותם תאי שומן עיקשים. להליך כירורגי זה הצלחות רבות, אבל אם בנוסף לרקמות השומן העודפות ישנם גם עודפי עור באזור הבטן והשרירים סובלים מרפיון מסוים, שאיבת השומן בלבד לא תצליח לעצב בטן מתוחה ויפה. במקרים אלה הפתרון הנדרש הינו מקיף יותר – מתיחת בטן. ניתוח מתיחה של הבטן כולל שלושה מרכיבים עיקריים: שאיבת שומן, סילוק רקמות עור עודפות והרמת שכבות עור וכן הידוק של שרירים בבטן, כל אלה כדי להעניק לבטן מראה מהודק ומתוח, ובהתאם מרשים. לעתים תתבצע גם הזזה של הטבור כדי שהמיקום שלו יתאים לשינויים שבוצעו בבטן.

ההבדל מבחינת צלקות

כשבוחרים ניתוח פלסטי ישנה חשיבות רבה לא רק לתוצאות ההליך אלא גם לתופעת לוואי בלתי נמנעת של פעולה כירורגית: ההצטלקות.

באופן טבעי מתיחת בטן משאירה צלקת רחבה הרבה יותר, שכן שאיבת שומן מתבצעת דרך חתכים צנועים מאוד, ואילו מתיחה מחייבת חתך לרוחב כל הבטן. יחד עם זאת מנתח מיומן מצליח במרבית המקרים למקם את הצלקת של המתיחה מתחת לקו התחתונים, כך שהיא סמויה מן העין, וגם כשהיא נחשפת לא מדובר בפגם אסתטי שכן עם הזמן הצלקת מתבהרת ומיטשטשת (אם כי חשוב להבין שכל גוף מגיב אחרת לחתכים שמתבצעים בו ואין דרך לדעת בוודאות כיצד תיראה הצלקת אצל כל מטופל או מטופלת).

הבדלים מבחינת ההחלמה

עוד הבדל בלתי מבוטל בין שאיבת השומן לבין מתיחת הבטן הוא תקופת ההחלמה.

אחרי ניתוח מתיחת בטן נדרשת מנוחה של כ-10 ימים עד שבועיים, ואילו שאיבת שומן מחייבת חופשה של כשבוע בלבד. גם תופעות הלוואי השונות, ובפרט נפיחות, כאבים, היעדר תחושה ושטפי דם, קלות יותר בדרך כלל אחרי שאיבה, ובפרט אם כמות השומן הנשאבת מהגוף מצומצמת יחסית (בכל מקרה לא שואבים יותר מ-5 ליטר, כדי לא לסכן את המטופלים).

המשותף בין שאיבת שומן בבטן ומתיחת בטן

שאיבת שומן בבטן ומתיחת בטן מיועדים לנשים ולגברים בעלי משקל תקין, או עודף משקל יחסית קל.

כשישנם קילוגרמים רבים מיותרים אין טעם לנתח. ראשית נדרשת דיאטה. לאחר שמגיעים למשקל סביר, ניתן להשלים את השדרוג המשמעותי של האזור עם מתיחת בטן (אם נדרשת כזו, כמובן). או שאיבת שומן מהבטן (אם גם לאחר הדיאטה והשמירה על המשקל החדש נשארים שומנים עיקשים). מכנה משותף נוסף הוא ששני הניתוחים מתבצעים בהרדמה מלאה, וכאמור בשני המקרים תיהנו משיפור משמעותי לטובה של מראה הבטן והמראה החיצוני באופן כללי – ובפרט אם תקפידו לאחר מכן על תזונה נכונה ועל אורח חיים בריא באופן כללי.

האם ניתן לשאוב שומן ממקומות נוספים בגוף?

במקביל לשאיבת שומן בבטן, ניתן לשאוב שומן באופן דומה גם מאיברים אחרים.

בפרט מתבצעות שאיבות שומן מהירכיים, מהזרועות, מהישבן ומהסנטר. במקרים מסוימים ניתן לבצע שאיבת שומן משני אזורים באותו הליך, ובמיוחד כך הדבר כשכמות השומן המיותרת קטנה יחסית.

איך לבחור נכון מבין האפשרויות?

הבחירה בין שאיבת השומן לבין המתיחה מבוססת כאמור על המצב של הבטן: האם ישנן רקמות עור עודפות, האם העור מספיק גמיש, האם שרירים מסוימים התרופפו וכו’.

שיקול נוסף הוא הריון מתוכנן: עבור נשים שטרם השלימו את פרק ההריונות והלידות בחייהן מומלץ שלא לבצע מתיחת בטן, שכן ההיריון והלידה יפגמו בהישגי ההליך הכירורגי. שאיבת שומן מהבטן, לעומת זאת, אפשרית גם בין הריונות.
בכל מקרה מומלץ להגיע לכירורג פלסטי שאמון על ביצוע שני ההליכים הכירורגיים וצבר ניסיון רב הן במתיחות בטן והן בשאיבות שומן מאזור זה. כך תוכלו להיות בטוחים שההמלצה שתקבלו תהיה אך ורק על סמך טובתכם המלאה וכזו שתוביל לשיפור המשמעותי ביותר ולמראה הכי מחמיא שיש.
לעמוד הראשי של ניתוח שאיבת שומן
לעמוד הראשי של ניתוח מתיחת בטן

תיאום פגישת ייעוץ

בוקר

צהרים

ערב

לפגישת ייעוץ