איך בוחרים אם לבצע ניתוח
בהרדמה מלאה או הרדמה מקומית?

ההרדמה היא אחת הסוגיות שחשוב להתייחס אליהן לקראת כל ניתוח פלסטי. בפרט נדרשת החלטה אם לבצע את ההליך הכירורגי בהרדמה מלאה או בהרדמה מקומית. בעמוד זה תמצאו סקירה של השיקולים הרלוונטיים לבחירה בין שתי האפשרויות ואת היתרונות והחסרונות של כל אופציה.

סוג הניתוח

חלק גדול מהניתוחים הפלסטיים מתבצעים גם תחת הרדמה מלאה וגם תחת הרדמה מקומית. כך למשל הגדלת חזה מתבצעת בדרך כלל תחת הרדמה מלאה אבל שיטה חדשנית מאפשרת להכניס שתלים לבית החזה גם עם הרדמה מקומית בלבד. ישנם ניתוחים שמטבעם מתאימים במיוחד להרדמה מקומית – למשל הרמת גבות, ומצד שני ניתוחים שמחייבים הרדמה מלאה – לדוגמה, מתיחת בטן.

היקף השינוי המבוקש

הפרמטר השני בהחלטה אם לבצע ניתוח בהרדמה מקומית או מלאה הוא היקף הניתוח. ככל שהניתוח מקיף יותר, כך גדל הסיכוי לכך שתתבצע הרדמה מלאה. כך למשל שאיבת שומן באזור אחד בלבד יכולה להתבצע גם תחת הרדמה מקומית, אבל אם המטופל או המטופלת מבקשים לחטב את הגוף במספר אזורים, וכמות השומן הנשאבת גבוהה יחסית, תועדף הרדמה מלאה. באופן דומה מתיחת פנים מלאה תתבצע תחת הרדמה מלאה, בעוד מיני מתיחת פנים אפשר לבצע גם עם הרדמה מקומית.

סף הרגישות של המטופל או המטופלת

המטרה של ההרדמה – בין אם היא מלאה ובין אם מקומית – היא לנטרל את תחושת הכאב שמייצר ההליך הכירורגי. על-מנת להעניק לפנים, לחזה, לבטן או לכל איבר אחר את המראה הרצוי, הכירורג הפלסטי שבידיו מופקדת המשימה מבצע חתכים שונים ופעולות נוספות בגוף, ואלה מטבען גורמות לכאב. כאמור גם הרדמה מקומית מנטרלת את הכאב באזור המנותח, אבל בגלל שהמטופלים ערים ומודעים למתרחש בגופם, התוצאה עלולה להיות לחץ של ממש. בהתאם שיקול נוסף בבחירה בין סוגי ההרדמות השונים היא מידת הרגישות של כל מטופל ומטופלת – כשבמקרים של חשש מפני הניתוח מומלצת בדרך כלל הרדמה מלאה, שמאפשרת לעבור את ההליך בלי להיות מודע אליו.

חשש מפני הרדמה מלאה

כפי שהחשש מפני ההליך הכירורגי טבעי, כך ישנם מטופלים שחוששים דווקא מפני הרדמה מלאה. תופעה זו מאפיינת בעיקר אנשים עם צורך בשליטה על כל מה שנעשה בחייהם וסביבם, גם כשהם בחדר ניתוח וגם כשמדובר על מנתח פלסטי בקיא ומנוסה. במקרים אלה, אם הדבר אפשרי מבחינה רפואית, תועדף הרדמה מקומית.

מינימום סיבוכים וזמן התאוששות

עוד שיקול רלוונטי להתלבטות בין הרדמה מלאה להרדמה מקומית הוא הסיכוי להתפתחות סיבוכים בגלל ההרדמה – בהרדמה מקומית רמת הסיכון נמוכה יותר, ולכן מבחינה זו היא כמובן עדיפה על פני ההרדמה המלאה. הרדמה מקומית גם מובילה להתאוששות מהירה יותר אחרי הניתוח ועשויה גם לקצר את תקופת ההחלמה, ולכן כדאי תמיד להגיע לכירורג פלסטי שיודע לבצע ניתוחים פלסטיים בהרדמה מקומית מבלי שהדבר יגביל את האפשרויות שלו – כלומר שניתן יהיה לבצע את כל הפעולות הדרושות לצורך הגעה למראה המבוקש גם בלי הרדמה מלאה.

איך מתבצעת הרדמה מקומית ואיך מגיעים להרדמה מלאה?

הרדמה מקומית אפשרית בעזרת זריקה למקום בגוף שאותו מנתחים או באמצעות מריחת משחה או ג'ל על האזור שבו יתבצע הניתוח. הרדמה מלאה תתבצע באמצעות הזרקת חומרים נרקוטיים לווריד או בשאיפה של חומרים מרדימים דרך מסכה ייעודית. הרדמה מלאה מחייבת מעורבות של רופא מרדים בתהליך, והוא גם זה שמחליט על דרך ביצוע ההרדמה בהתאם לרקע הרפואי של המטופל או המטופלת.

תיאום פגישת ייעוץ

בוקר

צהרים

ערב

לפגישת ייעוץ