ניתוח הגדלת חזה בהרדמה מקומית

לחזה הנשי, השדיים, יש תפקיד פונקציונלי חשוב עבור מרבית הנשים והוא לאפשר את הנקת התינוקות. אבל במקביל מדובר גם באיבר שמשפיע במידה ניכרת על הדימוי העצמי של המון נשים, צעירות ומבוגרות גם יחד. חזה שופע נתפש כסמל לנשיות, ובמידה מסוימת גם לפוריות.

הגדלת חזה בהרדמה מקומית

לחזה הנשי, השדיים, יש תפקיד פונקציונלי חשוב עבור מרבית הנשים והוא לאפשר את הנקת התינוקות. אבל במקביל מדובר גם באיבר שמשפיע במידה ניכרת על הדימוי העצמי של המון נשים, צעירות ומבוגרות גם יחד. חזה שופע נתפש כסמל לנשיות, ובמידה מסוימת גם לפוריות, וכשהוא קטן מדי – “קטן מדי” ביחס לציפיות האישה, כמובן – התוצאה עלולה להיות דימוי עצמי נמוך ותחושה ש”אני לא מספיק אישה”. בהתאם, אין פלא שהגדלת חזה הוא אחד הניתוחים הפלסטיים הפופולריים ביותר: בארה”ב למשל בוצעו ב-2017 למעלה מ-300,000 ניתוחים להגדלת החזה וגם בישראל זהו הליך כירורגי מבוקש מאוד.

למעשה, הביקוש לניתוח זה אפילו גדול יותר ממספר הגדלות החזה שמבוצעות בפועל. הסיבה לכך היא שיש לא מעט נשים שהיו שמחות להסתובב עם חזה בעל נוכחות מובהקת יותר – אבל חוששות מהניתוח. החשש מובן וטבעי: ניתוח שמתבצע בהרדמה מלאה כרוך בסיכונים מסוימים, גם כשהוא מבוצע על-ידי כירורג פלסטי מומחה וכשבצוות יש רופא מרדים עתיר ניסיון. בנוסף, רוב בני האדם לא אוהבים לאבד שליטה לגמרי (כפי שקורה במהלך ההרדמה הכללית), וכמו כן הניתוח נתפש כמורכב יותר – סיבה נוספת לוותר על הגשמת החלום.

כאמור, החששות מובנים – אבל הרפואה האסתטית משתכללת ללא הרף, וכיום במקרים רבים ניתן לעבור את הגדלת החזה גם בהרדמה מקומית, כך שמוסר אחד החסמים העיקריים בפני השינוי המיוחל ושדרוג איכות החיים.

איך מתבצעת הגדלת החזה בהרדמה מקומית?

באופן עקרוני הגדלת חזה בהרדמה מקומית מתבצעת בדומה לניתוח ההגדלה ה”רגיל”, זה שמתבצע תחת הרדמה מלאה.

יצירת אווירה שלווה

השלב הראשון בניתוח שמבוסס על הרדמה מקומית הוא החדרת עירוי דרך וריד באמה, וחיבור המטופלת למוניטור שמודד את לחץ הדם ואק”ג. כשהמנתח הוא ד”ר דב קליין מושם דגש רב על אווירה נעימה – אמנם חדר ניתוח הוא תמיד מקום שכרוך בו מתח מסוים, וגם בניתוח ללא הרדמה מלאה יש רמה מסוימת של אי ודאות שמטבעה מייצרת חשש, אבל אין סיבה לא להפוך אותו למקום פחות מנוכר ולא מאיים. בין האמצעים לריכוך האווירה: מיטה נוחה במיוחד ומרופדת היטב, טמפרטורה אופטימלית, אווירה נינוחה (למשל על בסיס מוזיקה משרת שלווה) ועוד. מטופלות שמעוניינות בכך יכולות לקבל זריקת טשטוש שמערפלת במידת מה את התודעה ומקלה גם היא על הקושי הנפשי שטמון בניתוח ובכך תורמת לאווירה השלווה.

 

רחצה סטרילית

מרכיב נוסף בהכנה לקראת ניתוח הגדלת חזה ללא הרדמה מלאה הוא רחצה סטרילית של האזור שעומד להיות מנותח. הניקוי של החזה מתבצע באמצעות ספוגיות שנטבלות בסבונים רפואיים ייעודיים ולאחר מכן גם בנוזלים אלכוהוליים מיוחדים למטרה זו. על ניקוי החזה מופקדת אחות חדר הניתוח והיא עושה זאת כמובן ביסודיות ובעדינות על בסיס מיומנות ארוכת שנים.

 

הצפת הרקמה

לאחר הרחצה הסטרילית מבוצעת טכניקה ותיקה שנקראת הצפת הרקמה. טכניקה זו היא חלק גם מניתוחים למתיחת הפנים ומניתוחי שאיבת שומן, ומטרתה היא להפחית עוד יותר את רמת הכאב. בהיעדר הרדמה מלאה, זהו כמובן מרכיב בעל ערך רב, גם מבחינת המנותחת שחווה לכל היותר אי נוחות נסבלת ולא כאב, וגם מבחינת הכירורג הפלסטי שזוכה לחופש פעולה מרבי ויכול להביא לידי ביטוי את כל יכולותיו וניסיונו הרב בדרך לתוצאות הטובות ביותר האפשריות.

 

ההרדמה המקומית

ההרדמה המקומית עצמה מבוצעת באמצעות דקירות באזור שבו מתוכנן החתך שדרכו יוכנסו השתלים אל בית החזה. המנתח הפלסטי מבצע מספר דקירות, שעשויות לגרום לתחושה של צריבה עדינה במיוחד אבל לא לכאב. הנוזלים המוזלפים לאזור שבו יונחו השתלים – אזור שמכונה “כיס” בהתאם לצורתו – מחוממים וכוללים באופן טבעי חומרים מרדימים. בנוסף יש בהם חומר שמפחית את הדימום. בשלב זה נדרשת המתנה של מספר דקות כדי שכל החומרים המוזרקים אל האזור של הניתוח יוכלו להיכנס לפעולה, להרדים את החזה ולאפשר את ביצוע החתכים ושאר ההליכים של הניתוח.

כשהאזור רדום, מבצע ד”ר קליין חתך ודרך חתך זה יוצר כיס בכל שד על-מנת לקלוט את השתל. חשוב לציין כי בשלב זה עלול להתפשט בחדר ריח חרוך (עדין) וייתכן אף מעט עשן – אולם שתי התרחשויות אלה תקינות לחלוטין ואפילו שכיחות למדי, כך שאין סיבה לדאגה או ללחץ. כשהמנתח מסיים ליצור את הכיס הדרוש, תבוצע שטיפה באמצעות נוזל שכולל תמיסה אנטיביוטית. בשלב זה הכיס מוכן לגמרי לקליטת השתל, הרופא מוציא את השתל מאריזתו, מוודא שאין בו כל פגם ומניח אותו במקום המיועד לו בתוך הכיס.

האפשרויות השונות של מיקום הכיס

כמו בניתוח הגדלת חזה בהרדמה מלאה, גם תחת הרדמה מקומית ניתן למקם את הכיסים מעל לשריר החזה או מתחת לשריר גדול זה שמתפרס לכל רוחב האזור. הבחירה מתבצעת כבר במהלך מפגש הייעוץ בהתאם למאפיינים הפיזיים הספציפיים של המנותחת ולגודל השתלים המבוקש – ומחייבת בעיקר ניסיון מגוון ורחב היקף כדי שהניתוח יהיה גם קל וגם אפקטיבי.

האם המנותחת צופה בפעולות הכירורגיות?

סוגיה מעניינת נוספת בהקשר של הגדלת חזה בהרדמה מקומית היא האפשרות התיאורטית של המטופלת לצפות בפעולות שמבצע המנתח הפלסטי על-מנת להעניק לחזה שלה את הגודל והצורה המבוקשים מבחינתה. כשההגדלה מתבצעת בהרדמה מלאה המנותחת מתעוררת למציאות שבה השתלים כבר מונחים במקומם, אבל תחת הרדמה מקומית היא יכולה לראות את התהליך כולו, שלב אחרי שלב.

הבחירה נתונה באופן טבעי בידיה של כל מטופלת, בהתאם למידת הסקרנות, ליכולת להכיל חתכים בגוף והליך ניתוחי ואם תרצו, גם באומץ הלב. במקרים שבהן המטופלות מעדיפות לא להתבונן בכל הפעולות של הכירורג הפלסטי יונח חוצץ בין הראש לבין אזור החזה, כך ששדה הראייה ייחסם. כאמור ניתן להוסיף להרדמה המקומית גם טשטוש, ואם ניתנת זריקה שכזו מן הסתם המטופלת לא תוכל לצפות בניתוח וגם לא תיאלץ להתמודד עם החוויה יוצאת הדופן הזו. מטופלות שבוחרות כן להתבונן בתהליך יכולות גם לשוחח עם הכירורג הפלסטי תוך כדי ניתוח ואפילו למדוד מספר שתלים אפשריים ולהרגיש באופן הקרוב ביותר למציאות, ובעצם מציאותי לגמרי, איך מרגיש כל שתל בהתאם לגודלו ולצורתו.

מה קורה אחרי הגדלת החזה בהרדמה מקומית?

בין אם המטופלת מבקשת לצפות בניתוח ובין אם היא מעדיפה את האופציה של הנחת חוצץ, לאחר שד”ר קליין מסיים את הנחת השתלים במקומם ומרוצה מהתוצאה, ניתן לסגור את החתך שדרכו בוצע הניתוח. בשלב זה האזור ינוקה, יונח פלסטר על החתך , השדיים ייחבשו בחזיית ספורט ייעודית בעלת סגירה קדמית – והניתוח למעשה הסתיים.

מאחר שלא בוצעה הרדמה כללית, אין צורך בהתאוששות ממושכת. המנותחות יוצאות מחדר הניתוח, פוסעות אל אזור המתנה נינוח, שותות משקה קר או חם לבחירתן ואם הן רוצות בכך ניתן גם לנשנש משהו קל – ואז הן מתלבשות וחוזרות לבתיהן עם החזה החדש שתוך זמן קצר ייצור בדיוק את הרושם הרצוי.

היתרונות של ההרדמה המקומית

באופן טבעי ניתוח הגדלת חזה בהרדמה מקומית מתאפיין ביתרונות רבים.

יתרונות

כפי שידוע הרדמה מלאה עלולה להוביל לתופעות כמו הקאות, בחילות, קשיים בבליעה ואפילו פגיעה בקנה הנשימה, תגובות אלרגיות, חום גבוה ועוד. אמנם הסבירות לכך נמוכה, כמעט אפסית, ובכל זאת הוויתור על ההרדמה הכללית מפחית את רמת הסיכון של ההליך הכירורגי.

בהרדמה מקומית ישנם מס’ יתרונות:
· האפשרות להיות שותפה במידה מסוימת לניתוח ולשוחח תוך כדי עם הכירורג הפלסטי.
· צמצום רמת החששות טרם הניתוח
· נשים שלא יכולות לעבור הרדמה מלאה יכולות להתחדש בחזה גדול יותר ולשדרג גם את הדימוי העצמי.
· חיסכון בזמן ההתאוששות- ניתוח הגדלה חזה בהרדמה מקומית נמשך עד שעה עם זמן התאוששות של עד שעה וחצי.
· חזרה הביתה כבר ביום הניתוח.

על מה חשוב להקפיד כשמגדילים את החזה בהרדמה מקומית?

ניצול האופציה החדשנית של הגדלת חזה בהרדמה מקומית מחייב מיומנות גבוהה במיוחד, גם בביצוע הגדלות חזה באופן כללי וגם בביצוען ללא ההרדמה הכללית.

ד”ר דב קליין צבר ניסיון רב בכל סוגי הגדלות החזה ולא בכדי נחשב למומחה המוביל בישראל בתחום הניתוחים הפלסטיים. דגש חשוב נוסף הוא סקירה יסודית ומעמיקה של מצבה הבריאותי של כל מטופלת, כולל כל פרט רלוונטי בהיסטוריה הרפואית שלה וביצוע בדיקות חיוניות – כדי שניתן יהיה להגיע להחלטה המיטבית באשר לסוג ההרדמה וכמובן לבצע את ההגדלה מבלי להעמיד את המנותחת במצבים שמסכנים אותה.

כמו כן מוקדשת תשומת לב לבחירת השתלים. תשומת לב זו הכרחית כמובן גם כשההגדלה מתבצעת תחת הרדמה מלאה וגם כשהניתוח הוא בהרדמה מקומית (גם אם כאמור במקרים אלה המנתח הפלסטי יכול לקבל חוות דעת בזמן אמת לגבי גדלים שתלים שונים). בחירת צורת השתלים – אנטומיים או כדוריים, וישנן מספר אפשרויות גם בתוך כל אחת הקטגוריות – ונפח כל שתל מתבצעת על בסיס הניסיון הרב של ד”ר קליין והתפישה האסתטית המגובשת שלו. בזכות שני אלה ניתן להגשים כל חלום כמעט ובה בעת לשמור על מראה טבעי לחזה, שכן המראה הטבעי הוא גם זה המחמיא ביותר לכל אישה.

ההתאוששות מהניתוח כאמור מהירה, אולם יש לקחת בחשבון תקופת החלמה של כ-10 ימים עד שבועיים. באופן כללי אם הכיס מוקם מתחת לשריר החזה ההחלמה מעט מורכבת יותר ותיתכן רמת כאב מעט גבוהה יותר. גם נפח השתלים משפיע על ההחלמה – שתלים בעלי נוכחות משמעותית יותר מפעילים יותר לחץ על רקמות סמוכות. חזרה לפעילות גופנית מאומצת אפשרית לאחר כחודש עד 6 שבועות, ובפרק זמן זה חובה גם להימנע מהרמת משאות כבדים ומתנועות חדות עם הידיים. מהמראה החדש של השדיים ניתן להתרשם אחרי שמרבית הנפיחות שבעקבות ההליך הכירורגי מתפוגגת, כלומר כ-3 שבועות ממועד הניתוח, ולאחר מספר חודשים נוספים מתקבלת התוצאה הסופית ורבת הרושם. הריונות, לידות והנקות עשויים לשנות את צורת החזה וכך גם שינויים משמעותיים במשקל הגוף – אבל ככלל החזה הגדול יותר הינו קבוע, ובהתאם הדימוי העצמי המשופר ואיכות החיים הטובה יותר נשמרים במשך שנים רבות רבות.

תיאום פגישת ייעוץ

בוקר

צהרים

ערב

לפגישת ייעוץ