הרמת חזה

הרמת חזה היא ניתוח שמיועד לנשים שמרגישות פגיעה בדימוי העצמי עקב פטוזיס – ההגדרה הרפואית לצניחת השדיים. במפגש הייעוץ שמקדים את הניתוח ד”ר קליין בוחן את המצב בעיניים מקצועיות ומנוסות כדי לוודא שאכן יש צורך בהליך כירורגי.

חזה נפול נתפש ע”י נשים רבות כלא אסתטי וככזה שמשדר הרמת ידיים מול הגיל. בהתאם, הרמת חזה היא אחד הניתוחים הפלסטיים המבוקשים.

זהו גם אחד ההליכים הכירורגיים המורכבים: בחלק מהמקרים הפתרון המיטבי הוא שילוב של הרמה והגדלת חזה, אצל נשים אחרות נדרשת דווקא הקטנה של השדיים במקביל להרמתם ויש כמובן גם מצבים שבהם מומלצת “רק” הרמה.

רק מנתח פלסטי בעל ניסיון רחב היקף יודע לתכנן את ההליך המושלם – וגם לממש את התוכנית ובעיקר להפוך את החלום שלך על חזה זקוף ומרשים למציאות. בעמוד זה תמצאי תשובות מקיפות ומקצועיות לכל השאלות שמעסיקות נשים שמתלבטות אם לעבור ניתוח זה: באילו מקרים הוא מתאים, מה כוללת ההיערכות לקראתו, כיצד מתבצע ההליך הכירורגי בפועל, מה מאפיין את תקופת ההחלמה ועוד.

באילו מקרים מתאים ניתוח הרמת חזה?

הרמת חזה היא ניתוח שמיועד לנשים שמרגישות פגיעה בדימוי העצמי עקב פטוזיס – ההגדרה הרפואית לצניחת השדיים. במפגש הייעוץ שמקדים את הניתוח ד”ר קליין בוחן את המצב בעיניים מקצועיות ומנוסות כדי לוודא שאכן יש צורך בהליך כירורגי, ועוד קודם לכן תוכלי לערוך בבית מבחן אובייקטיבי פשוט: אם הפטמה נמצאת מתחת לקו של הקפל התת שדי, אכן מדובר בחזה נפול.

בין הסיבות לתופעה הנפוצה:

  • כוח המשיכה והגיל – עם השנים, העור של כל אחד ואחת מאיתנו מאבד במידה מסוימת את האלסטיות שלו. באזור החזה אצל הנשים הירידה באלסטיות גורמת למשיכת השדיים כלפי מטה.
  • הריונות, לידות וכן הנקות – החוויות המשמעותיות האלה משנות את הגוף בדרכים שונות, ואחת ההשפעות האפשריות היא אובדן הזקיפות של החזה.
  • ירידה חדה במשקל – וכתוצאה ממנה עודפי עור שגורמים לשדיים להיראות נפולים וגם רופסים.
  • גנטיקה – עפ”י מחקרים שונים ישנו גם מקור גנטי לפטוזיס.
  • חזה גדול מאוד – ולכן גם כבד מאוד, כך שכוח המשיכה הופך אותו גם לנפול.

 

חשוב לציין כי עור שאינו גמיש מספיק עלול למנוע את הצלחת הניתוח, ולכן זהו אחד הפרמטרים שנבחנים במהלך פגישת הייעוץ. שיקול חשוב נוסף הוא המצב הבריאותי הכללי – במקרה של מחלות רקע, יתבצעו בדיקות מקיפות וכמו כן תידרש חוות דעת של רופא מומחה לאותה מחלה ספציפית, וזאת על-מנת לוודא שניתוח הרמת חזה לא מהווה סיכון עבור המטופלת.

מידת צניחת החזה

הבסיס לרצון לעבור ניתוח להרמת החזה הוא התחושה הסובייקטיבית של האישה. כאמור ניתן להעריך את מידת הנפילה של החזה על סמך מיקום הפטמה ביחס לקפל התת-שדי, וישנו גם מבחן העיפרון (הנחת עיפרון מתחת לשד – אם הוא לא נופל, זוהי אינדיקציה לכך שהחזה נפול) – אבל בכל מקרה נדרשת כמובן גם בדיקה אובייקטיבית. נהוג לחלק פטוזיס ל-3 דרגות:

  1. פטוזיס קל – המרחק בין הפטמות לקפלים התת-שדיים הוא עד סנטימטר אחד. במקרים אלה בדרך כלל היקף הניתוח מצומצם וייתכן אף שתוכלי לעבור הרמת חזה בהרדמה מקומית (פירוט בהמשך העמוד).
  2. פטוזיס בינוני – מרחק של עד 3 ס”מ בין הפטמה לקפל התת-שדי. במצב כזה נדרשים שני חתכים לביצוע ההליך, ובהתאם גם 2 צלקות (בכל שד).
  3. פטוזיס חמור – הפטמה “מביטה” כלפי מטה וישנם עודפי עור משמעותיים. ייתכן צורך בחתך שלישי, רוחבי, באזור הקפל התת-שדי.

לאיכות האבחון יש כמובן השפעה משמעותית על תכנון מושכל של הניתוח ועל טיב התוצאות, ולכן מומלץ לא להתפשר על זהות המנתח הפלסטי שיעזור לך להחזיר את החזה למראה שאפיין אותו בעבר.

 

ציפיות ריאליות

דגש חשוב נוסף לקראת הרמת חזה הוא ציפיות ריאליות. מנתח מוכשר ומיומן יכול לחולל שינוי ניכר וכך להעלות גם את מפלס הביטחון העצמי, אבל חשוב לזכור שיש גם מגבלות בהתאם למבנה הגוף ולמצב הקיים. בהתאם מפגש הייעוץ משמש מנתחים בעלי יושרה גם כדי לוודא שהציפיות של המטופלת ריאליות – כדי למנוע מצב שבו מבחינה רפואית ההליך מסתיים בהצלחה אבל האישה חווה מפח נפש עקב ציפיות שלא הייתה להן אחיזה במציאות. בנוסף נבחנת הבשלות הרגשית לעבור הליך מורכב שמשפיע לא “רק” על השדיים אלא על החיים באופן כללי.

breast-augmentation-surgery-process

הרמת חזה והריון

באופן עקרוני תוכלי לעבור הרמת חזה ולאחר מכן להיכנס להריון. יחד עם זאת השלב בחיים שבו נמצאת כל אישה שמבקשת להרים את החזה חייב גם הוא להילקח בחשבון.

סיבה אחת לכך היא שניתוח בחזה – ובפרט מורכב יחסית, כמו למשל שילוב של הרמה והגדלת חזה, או הקטנת חזה – עלול לפגוע ביכולת להניק.
אמנם מדובר בסיבוך לא שכיח, אבל היושרה מחייבת ליידע את המטופלות לגביו. בנוסף הריונות, לידות והנקות משפיעים כאמור על מבנה החזה, ולכן עלולים לפגוע בתוצאות ניתוח שכבר בוצע. בהתאם תיתכן המלצה להמתין עם הרמת החזה עד להשלמת פרק הקמת המשפחה.
מצד שני, ישנן נשים שלאחר הריון והנקה חשות פגיעה של ממש בנשיות, וגם זה כמובן פקטור שיש להתייחס אליו. בכל מקרה יש להמתין חצי שנה ממועד סיום הנקה ועד למעבר ניתוח הרמת חזה.

במהלך מפגש הייעוץ מוקדשת תשומת לב לא רק להיבט הפיזי אלא גם להיבטים הרגשיים ולסוגיות כמו הריונות מתוכננים וכו’. בדרך זו מובטחת המלצה שמבוססת על מבט מעמיק ומקיף בחיי המטופלת, לטובתה המרבית.

 

היערכות לקראת ניתוחים להרמת החזה

לאחר מפגש הייעוץ, אם ההמלצה היא לעבור את הניתוח תיקבע גם תוכנית מדויקת. כאמור בחלק מהמקרים יתבצע הליך משולב – הרמת חזה בשילוב הגדלת חזה או הרמה והקטנת חזה. מרכיב נוסף בהיערכות הוא מעבר בדיקות רפואיות ובהן בדיקות דם כלליות, א.ק.ג., צילום חזה ולעיתים גם ממוגרפיה או בדיקת דימות מתקדמת אחרת של האזור.

עוד דגש הוא הפסקת השימוש בתרופות ובתוספי תזונה בעלי אימפקט נוגד קרישת דם. בין השאר יש להפסיק ליטול קומדין ואספירין, ולוותר על תוספים כמו גינקו בילובה, אומגה 3 ואחרים. לפני שתפסיקי ליטול תרופות יש להתייעץ עם רופא, כשבדרך כלל נקודת הזמן שבה דרישה זו נכנסת לתוקף היא שבועיים או שלושה לפני הניתוח.

כחודשיים לפני הניתוח תתבקשי להפסיק לעשן. גם לאחר ניתוח הרמת חזה, כמו כל ניתוח פלסטי, מומלץ בחום לא לעשן במשך לפחות 4-5 שבועות. בסיגריות יש כימיקלים בעייתיים שעלולים להקשות על הגוף להתאושש מההליך הכירורגי ביעילות, ונזק נוסף עלול להיות צלקות בולטות.

מהלך הניתוח

באופן טבעי האופן שבו מתבצע הניתוח משתנה בהתאם לפעולה הנדרשת – רק הרמה, הרמה והגדלת חזה או הקטנה והרמת חזה. גם למידת צניחת החזה יש כמובן השפעה על מהלך הניתוח.

הרמת חזה

חזה שמוט במידה מועטה (פטוזיס קל) ניתן להרים באמצעות ניתוח מצומצם יחסית שמתבצע דרך חתכים קצרים. במקרה כזה החתכים הם סביב העטרות, ודרכם הכירורג הפלסטי אוסף את כל רקמות העור הרפויות. פעולה חשובה נוספת היא הסרת עודפי העור ולפני סיום הניתוח ד”ר קליין מוודא שהפטמה ממוקמת נכון.

חזה שמידת הצניחה שלו משמעותית (פטוזיס בינוני / חמור) מחייב חתך נוסף על זה שמתבצע סביב העטרה. החתך השני הוא מהעטרה כלפי מטה אל הקפל התת-שדי והמטרה שלו היא לאפשר למנתח להדק עוד יותר את מעטפת העור וכך למעשה להחזיר לשדיים את הזקיפות. כאמור ישנם ניתוחים שכוללים עוד חתך רוחבי כך שנוצרת צלקת שנראית כמו עוגן.

הרמת חזה עם שתלים

לנשים שהדימוי העצמי והביטחון העצמי שלהן נפגע גם בגלל שהחזה נפול וגם מפני שלתחושתן השדיים קטנים מדי מומלץ לבצע הרמת חזה עם שתלים. עוד כדאי לדעת בהקשר זה כי כל הרמה של החזה גם מקטינה אותו במידה מסוימת, ועל כן אם השדיים בגודל גבולי ההמלצה עשויה להיות לשלב הגדלת חזה עם ההרמה.

חשוב מאוד לתכנן בקפידה ניתוח משולב. לשתי הפעולות – הרמה והגדלה – יש השפעה מנוגדת על העור, כשהנחת השתלים מותחת את האזור והופכת את רקמות העור לדקות יותר. מילת המפתח היא איזון מדויק, ולניסיון של הכירורג הפלסטי יש תפקיד מרכזי בתהליך. בחירה משמעותית נוספת היא מיקום השתלים – מתחת או מעל לשריר החזה. השיקולים הם מבנה הגוף של המנותחת ונפח השתלים שנבחרו.

בניתוח הרמת והגדלת חזה הכירורג יוצר מעין כיסים שבהם יונחו השתלים. לאחר מכן ייתכן שיתבצע גם שינוי במיקומן של הפטמות והעטרות כדי להבטיח מראה הרמוני, וזאת כמובן בנוסף להידוק העור והסרת הרקמות המיותרות שמשכו את החזה כלפי מטה.

הרמת והקטנת חזה

מעבר לצניחה, בדרך כלל נשים בעלות חזה גדול, שמן הסתם הוא גם כבד משקל, סובלות מכאבים בגב, כאבי כתפיים (בגלל הלחץ של רצועות החזייה) ובעיות ביציבה. ניתוח הרמת והקטנת חזה מנסה לפתור גם את המצוקות האלה.

הניתוח המשולב כולל הסרת כמות גדולה יחסית של רקמות שד ועור, על-מנת להגיע לגודל הרצוי של השד ובאופן טבעי גם למידת הזקיפות המבוקשת. במידת הצורך תתבצע גם הזזה של הפטמות והעטרות למקום הנכון יותר עבורם בהתאם לממדים החדשים ולצורה החדשה של השדיים.

הרמת חזה בהרדמה מקומית

בחלק מהמקרים ניתן לבצע הרמת חזה בהרדמה מקומית. בפרט זוהי אופציה כשנדרשת רק הרמה ללא הגדלה או הקטנה, וכשמידת הצניחה של החזה נמוכה יחסית.

ישנם גם יתרונות וגם חסרונות לבחירה בהרדמה מקומית, והיא תלויה בעיקר בהעדפות של כל מטופלת. ההתאוששות אחרי ניתוח בהרדמה מקומית קלה יותר, וכמו כן אין סיכון לתופעות לוואי שעלולות להופיע אחרי הרדמה מלאה. ההחלטה תתקבל גם כן במהלך מפגש הייעוץ על סמך הבנה מלאה של ההעדפות שלך ושל התחושות שלך לקראת הכניסה לחדר הניתוח.

החלמה בעקבות ניתוח להרמת חזה

ניתוחי הרמת חזה אורכים שעה וחצי עד שלוש שעות, בהתאם לתכנון הספציפי שנקבע עבורך. לאחר השלמת ביצוע כל הפעולות הנדרשות כדי להפוך את החזה לכזה שייראה בדיוק כפי שתמיד חלמת, תשהי בחדר ההתאוששות תחת השגחה צמודה. בחלק מהמקרים יש צורך באשפוז ללילה אחד ובמקרים אחרים המנותחות משוחררות לביתן כבר לאחר מספר שעות, כמובן אחרי בדיקה שמוודאת כי ניתן לעשות זאת ללא חשש. בכל מקרה חשוב להדגיש שלאורך כל תקופת ההחלמה, ולמעשה גם לאחריה, תוכלי ליצור קשר עם המרפאה לגבי כל שאלה, חשש, תחושה לא ברורה וכו’.

בימים הראשונים ישנן מספר תופעות לוואי אפשריות: כאבים (העצומה משתנה בהתאם להיקף ההליך הכירורגי, אבל ובכל מקרה ניתן לפוגג אותם עם משככי כאבים), אדמומיות באזור, עור יבש (ניתן למרוח קרם אבל לא על החתכים עצמם) ונפיחות מסוימת. סיבוכים משמעותיים יותר – וגם נדירים יותר – הם דימום, נמק בפטמה או בעטרה, זיהום, אובדן תחושה בפטמות או לחילופין רגישות יתר באזור, הצטלקות לא אסתטית וא-סימטריה בחזה.

כעבור 24 שעות ממועד ניתוח תוכלי לבצע פעולות שלא מחייבות מאמץ פיזי, ובדרך כלל לאחר כשבוע ניתן לחזור לעבודה ולשגרה כמעט מלאה. כן חשוב להמשיך להגן על השדיים – לא להפעיל עליהם לחץ (למשל לא לישון על הבטן), לא לחשוף אותם לשמש (עקב החשש מהצטלקות קשה), ולא לבצע פעולות שמטלטלות אותם. במשך כחודש תתבקשי להשתמש בחזיית ספורט ייעודית לתמיכה בתוצאות הניתוח. לאחר כחודש אפשר לחזור ולבצע גם פעילות ספורטיבית מאומצת, ובעיקר להתחיל ליהנות מהשינוי המשמעותי לטובה במראה. השינוי מושלם תוך כ-3 חודשים.

מחיר הניתוח

באופן טבעי עבור כל מי שמתלבטת אם לעבור הרמת חזה מחיר ההליך הוא שיקול רלוונטי. הפרמטר הראשון לפיו נקבע המחיר הוא כמובן מורכבות ההליך המומלץ עבורך. השיקול השני הוא האשפוז – כאמור בחלק מהמקרים נדרש אשפוז ללילה, שמייקר במידה מסוימת את ההליך.

מרכיב נוסף בעלות הוא השכר של הרופא המנתח עצמו. כדאי לזכור שכל החלטה מחייבת בדיקה הן של העלות והן של התועלת, וכשמדובר בניתוח פלסטי, ובפרט הרמת חזה שמהווה כאמור אתגר מורכב, הניסיון והמיומנות של הכירורג הפלסטי משפיעים באופן דרמטי על סיכויי ההצלחה ועל התועלת שלך התהליך כולו. הנשים הרבות שעברו את הניתוח אצל ד”ר קליין, זכו לחזה מרשים וטבעי וחוו שביעות רצון מלאה מהתהליך כולו הן העדות הטובה ביותר לכדאיות הבחירה בו. עוד כדאי לקחת בחשבון שמדובר בהוצאה שבמהותה היא חד פעמית (גם כשפורסים אותה לתשלומים) – ואילו הנחת מתוצאות הרמת חזה מוצלחת משדרגת את איכות החיים במשך שנים רבות מאוד.

השלב הראשון הוא כאמור מפגש ייעוץ לא מחייב מבחינתך וכמובן ללא עלות – מוזמנת ליצור קשר כדי לתאם מפגש כזה שבו תוכלי לקבל המלצות ספציפיות עבורך, ומידע רלוונטי נוסף שיעזור לך לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר.

תיאום פגישת ייעוץ

בוקר

צהרים

ערב

לפגישת ייעוץ